Oldal kiválasztása

El fog szállni a honlapod, ha a honlapkészítés a WordPress CMS rendszerrel így valósul meg

Szerző:

Egyszerűen felépíthető egy WordPress honlap, ha valaki tudja mit miért csinál. Ha nem, akkor akár pár hónapon belül összedőlhet a honlapja. Ebben a cikkben a különféle komplikációkról is szó lesz, melyek más, hasonló cikkekből ki szoktak maradni.

Ugyan oktatással nem foglalkozunk, csak WordPress honlapkészítéssel, továbbfejlesztéssel, karbantartással, javítással, vírusmenetesítéssel, de pár oldalon leírjuk nagy vonalakban ennek a rendszernek a működését. Több, mint 10 év alatt számtalan WordPress honlapot húztunk fel és sok meghibásodott weblap landolt nálunk.

Sokszor szükség volt új funkciókra vagy vírusos lett a weblap, esetleg karban kellett tartani, hogy megfelelően működjön rajta minden vagy csak egyszerűen elszállt egy honlap, mert rosszul lett felépítve…

Saját, céges autódat egy hivatásos vagy hobbi autószerelőre bíznád? Világos, hogy spórolni kell és az ember amit tud megold magának, de egy szakmát (általában) nem lehet pár nap alatt megtanulni. A tanulópénz ára: sok idő, energia, pénz és bosszankodás, kísérletezés, ügyfélvesztés. Természetes, hogy megy a reklám arról, hogy milyen könnyen össze lehet klikkelni egy honlapot. Ez sok esetben igaz is.

De azt fenn is kell tudni tartani. És mivel a WordPress folyamatosan frissül, ezért folyamatos törődést igényel. És ha az alapok rosszak, sok webfejlesztő nem fogja azt kijavítani, mert egyszerűbb új honlapot felhúznia. Általában nagyobb WordPress fejlesztői tudás kell kijavítani, mint összerakni egy oldalt, amihez nem feltétlen kell programozói hozzáértés.

Elég egy rosszul megválasztott grafikai sablon, amit nem fejlesztenek tovább és máris elavult lesz a honlapunk. Nem fognak rajta működni a funkciók, feltörik és kieshet a Google keresőből. Erre nem szoktak figyelni az emberek, mert csak azt nézik mennyire csilli-villi a grafikai sablon és milyen olcsó. Aztán jönnek a meglepetések…

 

Milyen hibákat követhetünk el a weboldal készítés folyamata során, amit később biztosan megbánunk?

Már az gondot okozhat, hogy nem kérjük ki SEO szakember véleményét és rossz domain címben gondolkodunk. Ha például nem Magyarországban gondolkodunk a honlapunk látogatottságát illetően, akkor .hu végződés helyett nem mindegy, hogy .com vagy .eu, esetleg specifikusan egy másik országra vonatkozó domain végződést választunk.

Ha rácuppansz egy gyönyörű szép egyoldalas honlapra, akkor szintén bebukhatod, mert azt nem biztos, hogy lehet SEO-zni. Mert ha egy oldalból áll, akkor nem tudod az aloldalakat SEO-zni más-más kulcsszóra. Lesz egy gyönyörű honlapod 0 forgalommal. Ha bemutatkozó oldalnak szánod, de nem innen várod a természetes forgalmat, akkor ezzel sincs probléma. Ez a célod?

Nem az infóhoz, hanem a jó infóhoz nehéz sokszor hozzájutni. Nem mindegy! Problémát okozhat az is, hogy a grafikai sablonunk túl lassan töltődik be és a látogatók ezért elhagyják a honlapot. A belassulást más is okozhatja, a nagyobb képek, videók vagy a szerver a hoszting cégnél.

Ezért érdemes a weboldal készítés folyamatába az elején bevonni a WordPress szakembert. Az is elképzelhető, hogy számunkra nem a CMS weboldal a jó megoldás. Ugyanis, ha több 10.000 termékben gondolkodunk, akkor szintén nagyon belassulhat a rendszer.
Ez a probléma a honlapkészítés során WordPress-ben akkor is fennáll, ha túl sok plugint használunk. Ez ráadásul a honlap feltörésének az esélyét is megnöveli.

Hibát okozhat az is, ha felhő alapú tárhelyszolgáltatásnál nem látjuk át a konkrét dolgokat és például egyes tartalmakat csak behivatkoz a honlap, de ezek a konkrét elemek hiányoznak például egy biztonsági mentés során elkészített tartalomból. Ezek a problémák nem a back up elkészítésénél, hanem visszatöltésénél szoktak jelentkezni. Akkor amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk. Ez abban az esetben is bekövetkezhet, ha egy file sérül letöltésnél. De ha csak a módosítás van elmentve és az eredeti állomány hibás, akkor is elég nagy probléma előtt állunk.

Ha a WordPress honlap szerkesztés során valami hiba jelentkezik, akkor megnyugtató lehet, ha van mögötte folyamatosan egy WordPress szakértő, aki elérhető és azonnal segít. Ha azonban nem értünk a WordPress honlap szerkesztéshez, valahogy fél tudással összetákoljuk a honlapot és utána valami elszáll rajta, akkor gondban leszünk. Azért, mert egy WordPress fejlesztő nem fog felelősséget vállalni a mi munkánk után, amit nem ő épített fel. Annak ellenére, hogy a hibák később is előjöhetnek.

Az sem megoldás, ha hobbiként elkezdünk felépíteni egy WordPress weblapot és felénél, ahol elakadunk átadjuk az egészet egy programozónak. Ugyanis sokszor több ideig tart a keszekusza szálakat kibogozni, mint újat csinálni. Sokan emiatt el sem vállalnak ilyen munkát, csak új honlapot húznak fel az ügyfelek számára. Ráadásul sokszor könnyebb egy weblapot elkészíteni, mint karbantartani, a hibákat kijavítani rajta. Az sokszor komolyabb webfejlesztői tudást igényel.

Az ingyenes WordPress grafikai sablont „fapados” szerkesztővel tudunk általában szerkeszteni. Ha azonban fizetős grafikai sablont veszünk, ahhoz jár egy page builder, egy profi weblapszerkesztő. De ha ezt elkezded használni és visszaváltasz a hagyományos szerkesztőre, akkor széteshet az oldalad, lásd például a Divi esetén.

 

 

Gondot okozhat az is, hogy ha egy esztétikus, igényes, letisztult grafikai sablon arculatát szép lassan tönkretesszük. Kicsit átszínezzük, megváltoztatjuk a betűk méretét. Ha kevesebb „ízléssel vagyunk megáldva”, akkor ezt észre sem vesszük stb. A webdizájnernek is egy külön szakmája van.

Ha nem összefüggésben gondolkodunk, csak lesz egy 45-dik betűméret, egy eltérő méretű kép, amit szerkesztés nélkül feltöltünk akkor a végén azt láthatjuk, hogy a gyönyörű szép mintaoldalból lett egy csúnya oldal. De nem fogjuk tudni, hogy ennek mi az oka. Éppen ezért fontos, hogy ne essünk ebbe a hibába. Ezt úgy tudjuk elkerülni, hogy mikor a WordPress oldal szerkesztése során valamit meg akarunk változtatni, azt gondoljuk végig. Példának okáért adott egy arculati elem, egy domináns szín, akkor azt mindenhol meg kell változtatnunk.

Ha kimarad mondjuk a linkelt szöveg színe, már az önmagában boríthat mindent. A WordPress honlap szerkesztés kapcsán olyan triviális dolog is gondot okozhat, mikor egy elemet, például képet úgy helyezünk el a honlapon a WPBakery szerkesztővel, hogy kimarad a page section (oldal tagolás) és ezért a honlap elemei összecsúsznak.

Az is problémát szülhet, ha a WordPress oldal szerkesztése során elkezdünk ügyködni az oldalon, ezt elmentjük, de utána az egész aloldalt nem mentjük el. Ezáltal amit módosítottunk az nem lesz megtalálható.

Azonban van lehetőség a régi oldal szerkesztés közben elvégzett műveleteket visszatölteni. Magyarán, ha valamit elmentettünk, de a régi változat jobban tetszett, akkor az is sok esetben visszahívható. Ugyanis ezeket a példányokat is megőrzi a WordPress. Viszont problémát okozhat, ha ezt nem szabályozzuk le és a 2346. előző mentésünket is elmenti a WordPress. Ez jelentősen belassíthatja az oldalt.

Ha sok száz aloldalban, blogbejegyzésben gondolkodunk és nem szeretnénk egyesével módosítani például egy call to action gomb linkjét, szövegét, akkor érdemes Divi grafikai sablonban gondolkodni, ahol ezt elég egy helyen megváltoztatni. Erről írunk még bővebben, de a lényeg, hogy ez is lehet egy főbb szempont, nemcsak a grafikai kinézet.

Gondot okozhat az, ha a címkéket, kategóriákat rosszul használjuk, vagy aloldalon blogolunk blogbejegyzés helyett. Ez technikai kérdés, de összefügg a SEO-val. Ezért először alaposan végig kell gondolnunk a koncepciót és utána belekezdeni a WordPress weboldal készítés folyamataiba.

Különben rossz alapokra építve, később nem fogunk tudni már változtatni a dolgokon. Egy blogbejegyzés dátuma (adott témában) nem mindegy mikori SEO szempontból, ami kilistázásra kerül. Ezért nem mindegy, hogy miben gondolkodunk és ismerjük-e az összes lehetőségünket.

Ha a honlapkészítés WordPress alapon készül el, akkor a biztonság kialakítása nagyon fontos. Elég sok vírusos WordPress honlapot kaptunk. Mivel nyílt forráskódú, így könnyű feltörni. Ezért alap a biztonság, tűzfal kialakítása. A WordPress vírusellenőrzésről és vírusírtásról bővebben már volt szó. Ennek része a folyamatos karbantartás is.

Ha több tucat plugint feltöltünk, mert úgy gondoljuk szükség van ezekre a funkciókra, akkor több lesz a biztonsági rés a weblapunkon. Emellett be fog lassulni az oldal. Ráadásul WordPress webfejlesztői tudással, ha valóban indokolt az adott funkció, azt máshogyan is meg lehet oldani általában egy kis kódolással.

Sokszor egy egysoros paranccsal helyettesíteni lehet a plugint. Nincs szükség a folyamatos frissítésre, nem lassít be stb. Minél egyszerűbb egy CMS weboldal rendszere, annál könnyebb működtetni. Ha sok ezer termék van a webshopunkban, az is okozhat épp elég feladatot, nem érdemes tetézni a dolgokat.

A WordPress honlap frissítésével is szokott gond lenni. A WordPress beállítható, hogy a core automatikusan lefrissüljön vagy sem. Ilyenkor e-mailt is kapunk róla. A pluginok egy részénél is ez beállítható. De sok esetben a frissítéssel jönnek elő a kezdeti hibák, így nem biztos, hogy érdemes azonnal frissíteni.

Emellett a grafikai sablon egy részének a frissítésére vonatkozó információ, nem a frissítési oldalon jelenik meg. Ezért ezt máshol kell kikeresnünk és beállítanunk. Az is elképzelhető, hogy meg kell nézni a grafikai sablon oldalán, hogy van-e új frissítés. Emellett a php verzió sem mindegy, hogy milyen a szerveren, a hoszting cégünknél.

Ez is frissülhet automatikusan, de olyanra is van példa, hogy nekünk kell a megfelelő php verziót beállítanunk. Különben a grafikai sablon vagy egyes pluginok nem futnak rajta megfelelően. És ez fordítva is igaz. Egyes elavult pluginok kisebb php verzió igénnyel rendelkeznek, ha megnöveljük ezt az értéket, akkor elképzelhető, hogy azok nem fognak működni. Ennek szintén fontos, hogy utánanézzünk.

 

Egyáltalán mi is a WordPress cms weboldal?

A CMS tartalomkezelő rendszert jelent. Tehát a Content Management System a tartalom létrehozására és annak kezelésére utal. Honlapként létrehozhatsz, publikálhatsz, módosíthatsz, törölhetsz különféle tartalmakat. Sőt, különféle felhasználóknak is adhatsz hozzáférést a rendszeredhez. A CMS weboldal lényege, hogy a tartalom, funkciók és webdesign el vannak különítve egymástól. Ez azt jelenti, hogy úgy tudják különböző felhasználók szerkeszteni a weboldal tartalmát, hogy az a funkcionalitást nem veszélyezteti.

Például egy webshop esetében egy vásárló a saját adatait éri el, ahogy egy publicista is csak a saját cikkének vagy szerzői adtainak a módosítását tudja végrehajtani. Ettől függetlenül kaphat adminisztrátori jogkört is és így hozzáfér a weblap beállításaihoz is.

A CMS weboldal könnyen frissíthető és változtatható meg rajta például a fejléc, menü stb. A SEO funkciók is könnyen beállíthatóak rajta. Ráadásul ezek a rendszerek többnyire ingyenesek. A testreszabásért kell csupán fizetnünk, de megtanulhatjuk mi is a beállításukat.

A CMS weboldalaknak van hátránya is. Könnyebben feltörhetőek, nemcsak a gyenge jelszavak esetén, hanem a funkciókon, azaz bővítményeken keresztül is, ha azok nem frissülnek rendszeresen. Ezért nagyon fontos a megfelelő védelem kialakítása és a rendszeres karbantartás.

Emellett, ha rosszul tervezzük meg a jövőbeni átalakításokat, akkor ebből lehetnek problémák, a különféle funkciókat megtestesítő elemek (pluginok, azaz bővítmények) összeakadhatnak egymással.

És lehetnek olyan speciális, egyedi elképzelések, amiket inkább egyedi fejlesztésű honlapokkal érdemes megvalósítani.

 

 

A CMS weboldalak közül a legnépszerűbb a WordPress. A honlapok nagy része ezzel a díjmentes rendszerrel készül el. Sok száz funkció is elérhető hozzá ingyenesen. Vannak grafikai megjelenítést biztosító elemek is, de érdemes sok esetben inkább megvásárolni a profi grafikai sablont, mert a későbbi frissítés elengedhetetlen és így talán nagyobb esély van arra, hogy nem hagyják abba a sablon frissítését.

Ugyanis nemcsak a kinézet és az ára a lényeg, hanem, hogy a support megbízható és lehetőleg hosszú ideig a rendelkezésünkre fog állni és a WordPress honlapra írt grafikai sablon is elég gyorsan töltődik be. Az sem mellékes, hogy milyen szerkesztőt kapunk hozzá, amivel a honlapunkat tudjuk majd szerkeszteni. Ha rosszul választunk, akkor akár újra kell az egész honlapot csinálnunk egy másik grafikai sablonra váltva.

A WordPress honlap szerkesztéséhez nem kell programozói tudás. Ennek ellenére ha komolyak a szándékaink vagy pénzt szeretnénk keresni a honlapunkkal, akkor érdemes harcedzett WordPress webfejlesztőt megbíznunk a munkával. Ez is egy külön szakma. Sőt, a leghatásosabb és gyorsabb az üzletünk felépítése kapcsán, ha marketing szakember, SEO specialista, szövegíró segítségével dolgozunk és a WordPress programozó csupán a gyakorlatba átülteti a marketing szakember tervét.

Nem kell ugyanis a spanyol viaszt feltalálnunk, kísérleteznünk, mert van működő, kitaposott út. Hobbiként foglalkozhatunk a dologgal, de sok időbe, energiába és bosszankodásba kerül, amíg a szakmát tanulmányozzuk. Fél tudással pedig akár károkat is okozhatunk a vállalkozásunkat illetően.

 

Eredményes honlapkészítés WordPress segítségével

Miután megvan a konkrét marketing és SEO elemzés, az alapján lehetőségünk van webdesigner segítségével arculatot tervezni. Fontos, hogy ez egységes legyen és letisztult. Ha egy gagyi programmal, tudás nélkül állunk neki, akkor ezzel fogják a cégünket is azonosítani. Sok leendő ügyfél ugyanis egyedül csak a honlapunkat látja a vállalkozásunkból. Ez akár olyan ügyfeleket is bevonz akire éppen szükségünk van, vagy éppen ellenkezőleg. Az arculat része a logótervezés.

Tehát ezzel kezdődik a weboldal készítés folyamata. Utána eldönthetjük, hogy webdesigner megtervezze-e az egyedi honlapunkat, vagy a fent említett grafikai sablont választjuk-e inkább helyette, amit előre legyártottak.

Ha webdesigner segítségét kérjük, akkor ő elkészít néhány tervet egyes aloldalakról (nem mindegyikről) és ez alapján látni fogjuk, hogy hogyan fog kinézni a honlapunk. Egy úgynevezett drótvázat is sok esetben megalkot a grafikus, melyen általában fekete-fehér változatban látható a weblap szerkezete elnagyolt formában. Itt még lehetőség van módosítani.

A grafikai tervek átadásra kerülnek a webdesign kapcsán és ezeket is lehet módosítani, de ez már új tervezést nem foglal magában. Ha pedig ezt szeretnénk megspórolni, akkor a weboldal készítés folyamatából ezt kihagyhatjuk és helyette megvásárolhatjuk az előre elkészített grafikai sablont.

Számtalan cég foglalkozik ezzel és sok ezer mintaoldal közül választhatunk. Ezeket profi webdesignerek készítették el a legújabb trendeket figyelembe véve. Természetesen a tartalmat kicseréljük rajta és minden átpakolható, átméretezhető, színezhető stb. Ezért a végén nemigen lehet ráismerni. Fontos, hogy csak jogtiszta megoldásban gondolkozzunk. Ez nemcsak a grafikai sablonra vonatkozik, hanem a weblapon lévő összes tartalomra.

Emellett szükség lesz webtárhely szolgáltatóhoz fordulni, akinek folyamatosan fizetnünk kell. Ugyanis az ő szerverén lesz a honlapunk. Plusz a domain fenntartási díjat is meg kell fizetnünk. És célszerű lehet a levelezést is egy helyen intézni a fenti kettővel együtt. Itt is körültekintőnek kell lenni, mert ha az adminnak megadott e-mail rosszul van megválasztva és beállítva, akkor elképzelhető, hogy nem kapjuk meg az e-maileket, amit az ügyfelek küldenek nekünk az űrlapokon keresztül.

 

A WordPress honlap szerkesztés sosem ér véget

Hasonlóan a házhoz, sosincs vége az építkezésnek, mert apró módosítások a tartalomban, új funkciók kialakítása, frissítés, esetleg idővel design megújításra bármikor szükség lehet.

Ezért sokan megbíznak inkább egy WordPress szakembert és rá hagyják a honlap karbantartásával, akár módosításával járó feladatokat, hogy ők a többire tudjanak fókuszálni. A WordPress honlapot ugyanis folyamatosan több ezren fejlesztik, frissítik, így egy élő rendszer, bármikor megváltozhat. Egyedi fejlesztésű honlapoknál is szükséges a rendszeres frissítés, különben a funkciók nem fognak idővel megfelelően működni és vírusos lesz a honlap.

Ezt azt is magával hozhatja, hogy kiesik a Google keresőből. Ha pedig adatvédelmi incidens történt, akkor jelentenünk kell a hatóságoknak és bírságra is számíthatunk.

Ha kész a honlap, akkor valójában semmi sem fog történni. Ugyanis automatikusan nem lesz rajta forgalom. Ehhez SEO-ra van szükség vagy egyéb online reklámra, például Facebook, vagy Google Ads fizetett hirdetésekre stb. Ezért a legjobb, ha a büdzsébe ezt is beleszámoljuk és ez alapján készítjük el a WordPress honlapot.

Az pedig alap, hogy csak reszponzív honlapkészítésben szabad gondolkodnunk, mert ma már inkább telefonon keresztül böngésszük a különféle honlapokat.

 

Milyen page builder-rel történik a WordPress honlap szerkesztése?

A WordPress-hez alapból jár admin felület, így WordPress fejlesztői tudás nélkül tudjuk mi is szerkeszteni az oldalt miután összeraktuk. Ha megvásárolható grafikai sablont használunk, akkor ahhoz jár egy szerkesztő is többnyire.

Nagyon fontos, hogy ezt nézzük meg, hogy pontosan milyen, mert ezzel fogunk dolgozni. Vannak olyan megoldások, amik a „fogd és vidd” rendszerként működnek. Azaz könnyedén lehet pakolgatni a különféle elemeket a honlapunk aloldalain.

De nem mindegy, hogy a WordPress oldal szerkesztése ugyan emiatt könnyűnek tűnik, de mennyire lassul be az oldal. Ugyanis a sok csilli-villi felületnek meglehet az a hátránya, hogy belassul a honlap betöltődése.
Emellett a page builder (szerkesztő) is egy plugin, amit frissíteni kell. Ahogy fentebb írtuk ez lehet fizetős, amit akár kezdetben megkapunk a grafikai sablonnal együtt, de kérdéses, hogy utána kell-e fizetni a frissítésért.

Az egyik ismert szerkesztő a WordPress honlap szerkesztési feladatok ellátására az Elementor. A legnépszerűbb WordPress grafikai sablon a Divi, pedig saját szövegszerkesztővel, vagyis page builder-rel rendelkezik, így az egész biztos kompatibilis vele és megfelelően fog működni.

 

A Themeforest oldalon sok ezer WordPress grafikai sablon érhető el, melyhez általában WPBakery page builder-t adnak.

Ha a Word programmal elboldogulunk, akkor a WordPress oldal szerkesztése sem fog gondot okozni. Rengeteg leírás, videó érhető el több nyelven, de fórumokon keresztül is kérhetünk segítséget. Ha pedig nem szeretnénk ezzel bajlódni, akkor bármikor megbízhatunk WordPress szakembert a munkával.

A WordPress oldal szerkesztésének legegyszerűbb módja, ha az adott page builder pluginra rákeresünk. Sok leírást és videót fogunk találni, amiből azonnal látni fogjuk, hogy hogyan működik a szerkesztő.

Például a WPBakery esetében választhatunk a backend és frontend szerkesztés között. Ez azt jelenti, hogy a frontend szerkesztéssel már az élő honlapot látva tudunk belenyúlni a szerkesztésbe. Ez azért jó, mert így egyből látjuk azt is, hogy mi lesz a végeredmény.

A backend szerkesztőt használva a különféle elemeket látjuk, amiket hozzá tudunk adni a weblaphoz, illetve törölni lehet, módosítani stb.
Például szeretnénk egy képet elhelyezni a honlapon, akkor a plusz elem hozzáadásánál az „image” szóra keresve látni fogjuk a lehetőségeket a carousel-től a képgalériáig. Ezután fel tudjuk tölteni a képet és beállíthatjuk, hogy hogyan szeretnénk, hogy megjelenjen.

A Divi grafikai sablon is rendelkezik frontend és backend felülettel, de a frontend részen lehetnek akadozások a helyesírás automatikus funkciójával egyetemben, bár ez az adott böngészőhöz tartozik. Magyarán zavartalanul, a backend felületen tudunk stabilan dolgozni.

Létezik olyan WordPress grafikai sablon, aminek nincs frontend része, így csak backend oldalon lehet vele dolgozni. Természetesen más effekteket is hozzá lehet adni az oldalhoz. De nem érdemes túlzásba vinni, mert ezek is belassíthatják az oldalt és elején érdekesnek tűnhet, de senki nem fog emiatt lázasan vásárolni tőlünk, mert néhány érdekes effekttel találkozik, amiket a visual composer elemek közül feltettünk az oldalunkra.

A Divi sablonnal a WordPress weboldal készítés folyamata viszonylag könnyű. Nem kell például másik pluginnal megoldani a kapcsolati formokat. Sőt, ha egy állandó elemet szeretnénk elhelyezni példának okáért minden oldal alján változatlanul, akkor erre is van lehetőség. Emellett könyvtárba tudunk elmenteni különféle elemeket, mondjuk egy call to action gombot, amit bármikor egy gombnyomással máshol is el tudunk helyezni. És ha módosítjuk ennek a tartalmát egy helyen, akkor mindenhol módosulni fog, ahova csak kitettük.

Erre természetesen más elemek esetén is van lehetőség. Ezáltal nem kell egyesével mindenhol megváltoztatnunk az adott szöveget. Akár több ezer helyen egyesével. Ez nagy segítség lehet. Ha komoly, nagy oldal honlapkészítésben gondolkozunk WordPress alapon, akkor ez fontos kritérium lehet.

A Divi support non-stop elérhető hétvégén is. Sőt, egy gombnyomással hozzáférnek az oldalunkhoz, nem kell jelszót kiadni a cyber térben sehol sem. Profi rendszerként funkcionál és általában pár órán belül mindig érkezik válasz, segítség.

A többi support esetében, ticketing rendszerben általában 1-2 napon belül érkezik válasz. De sajnos arra is van példa, ha egy egyszemélyes WordPress webfejlesztő készítette el a grafikai sablont és nem jött be a dolog, hogy nemigen válaszol. Esetleg abbahagyja a grafikai sablon fejlesztését, mert nincs rá nagy igény, így nem éri meg neki a dolog.

Hiszen mint itt is, nem feltétlen a sablon létrehozása a nagy dolog, persze ez is sok munkát jelent, hanem azt el is kell adnia és fenn kell tudni tartani egy ügyfélszolgálatot, mert hibák, bug-ok folyamatosan lesznek.

 

A honlapkészítés WordPress-szel és más rendszerekkel

Érdemes először végig gondolni, hogy mit szeretnénk pontosan. Ha tényleg van igény arra amit kitaláltunk, akkor a marketingtervvel keressük fel a WordPress szakértőt. Az is lehet, hogy nekünk nem is WordPress-re van szükségünk. Számtalan honlapkészítő program van.

Melyik a legjobb? Mindegyik jó, az a kérdés, hogy mi a te célod. Kezdjük ott, hogy webshopot vagy bemutatkozó oldalt szeretnél? Blogolni fogsz (akár SEO-s megfontolásból) vagy erre nincs szükséged?

Ha webshopban gondolkozol, akkor hány terméket szeretnél eladni? Egyet vagy húszezret? Van olyan honlapkészítő program, ami kimondottan sok webshop termékes oldalakra specializálódott. Kezdőként kísérleteznél vagy komoly vállalkozást szeretnél felépíteni hosszú távon?

Mindkettőre van jó rendszer. Tehát érdemes először a halpiacon körbenézni és utána dönteni. Van olyan honlapkészítő rendszer, ami részben ingyenes, vagy külön supporttal rendelkezik. Ha nem beszélsz angolul, akkor ez nem biztos, hogy segítség.

Bármelyik rendszert is használjuk a weboldal készítés folyamatának fontos része a cookie sáv megjelenítése az adatkezelési tájékoztató belinkelésével. Jogi szakember tudja elkészíteni a szöveget és ennek megjelenítését a GDPR alapján európai rendelet teszi kötelezővé.

Webshop esetén ÁSZF elkészítése is fontos lehet. Ráadásul a jogszabályok folyamatosan változnak, így erre is kell ügyelnünk. Érdemes jogi segítséget kérni megfelelően képzett szakembertől és ez alapján ezeket elkészíteni, melyet WordPress szakember tud elhelyezni a honlapunkon.

 

WordPress oldal szerkesztése más felhasználók által

A honlapkészítés WordPress rendszerben lehetővé teszi azt is, hogy más-más jogosultságot adjunk egye-egy felhasználónak. Az admin jogkör teljeskörű, de van lehetőség például csak betekintése jogosultságot adni. Ha nem az övé a honlap, de a mi weblapunkon fog publikálni, akkor adhatunk neki erre is lehetőséget. Ezáltal csak a saját cikkeihez fér hozzá az oldal szerkesztése kapcsán.

Vásárlásnál különféle adatait is megadja egy ügyfél, amit szintén eltárol a WordPress. És fontos, hogy ha ez nem is publikus, akkor is tudja bármikor szerkeszteni ezeket, miután belépett a honlapra.

A különféle hozzászólásokat is érdemes először moderálni. A spam linkek miatt is, mert ha nem megfelelő a spam védelem, akkor bekerülhetnek nem kívánt tartalmak. Akár regisztrációhoz is köthetjük a hozzászólást és így nem tud akárki hozzászólni a cikkeinkhez.

 

 

A kezdetektől figyeljünk a SEO-ra

Fontos, hogy a weboldal készítés folyamata legyen a SEO feladatok elvégzése. Ha egy új képet töltünk fel, akkor azt előtte le tudjuk akár a felére kicsinyíteni úgy, hogy szabad szemmel nem látszik a minőségbeli romlás. És ezután feltöltve nem fogja az oldalt belassítani túlságosan. Emellett a képhez tartozó elemeket is töltsük ki beírva a pontos értékeket, lásd alt tag és a többi.

Különben utólag elég nagy munka lesz ezt külön megcsinálni. Az aloldalak szerkesztése során a meta descriptionról se feledkezzünk meg. Ha a SEO szakértő megadta, hogy a tartalmakon belül milyen kulcsszóra kell belső és külső linkeket elhelyezni, H1 tag-et megadni a főcím tekintetében, akkor erre is ügyeljünk.

Ez azt jelenti, hogy van egy SEO terv és az alapján készítjük el a tartalmakat, a technikai részeket is közösen elkészítve, a tartalomfeltöltéssel együtt. Tapasztalatok alapján, ha így haladunk, akkor jobban átlátjuk a dolgokat és olajozottabban tudjuk felépíteni a honlapunkat.

A blogolás kapcsán pedig az URL ne dátumot tartalmazzon, hanem a címet, mely jobb esetben a kulcsszót is magában foglalja. Ezt könnyedén egy pillanat alatt be tudjuk a WordPress-ben állítani.

A legfontosabb méréshez a Google ingyenes szoftvereit sem szabad elfelejteni bekötni. A Google Analytics-re és Search Console-ra gondolok. Ezek által közvetlenül a Google-tól kapunk adatokat nemcsak a honlap látogatottság kapcsán, hanem azt is láthatjuk, hogy ha valamilyen probléma lépett fel a weblapunkon. Erről e-mailben is tájékoztat a Google. Ez nagyon hasznos dolog, főleg a karbantartás kapcsán.

Ha sok külső linket használunk, akkor tört link ellenőrzőt (broken link checker-t) is használhatunk, ami rendszeresen ellenőrzi az összes hivatkozást, hogy nem mutat-e nem létező 404-es oldalra. Előfordulhat ugyanis, hogy behivatkoztunk egy weboldalt, ami megszűnt, mely lehet egyik partnerünk oldala is. Sok száz link esetében ezt nehéz manuálisan nyomon követni.

Hatékony cache plugin telepítését és beállítását is érdemes minél hamarabb megcsinálnunk. Ez sokat segít az oldal gyorsasággal kapcsolatos problémában.

Természetesen csak reszponzív honlapkészítésben érdemes gondolkodnunk, ez nem is kérdés. Ez ugyanis mobilbarát és ma már ezt az eszközt használjuk többnyire böngészés során. Emellett az is gondot okozhat, ha a kattintható elemek túl közel vannak egymáshoz, mert mobilon ez gondot okozhat.

Ezért már a WordPress honlapkészítés során figyeljünk erre. Utólag ugyanis nagy munka lehet ezt megszüntetni. Emellett nem árt rendszeresen ellenőriznünk a honlapunkat a technikai részt is beleértve, lásd formok, egyéb feliratkozó űrlapok.

 

A reszponzív honlapkészítésről pár gondolat

Általában a grafikai sablonnal elkészített honlapok reszponzívak, minden eszközről automatikusan megfelelően betördelődnek. Előfordulhat azonban, hogy például egy szót annak közepén levágnak és új sorban jelenítik meg azt.

Ez nem túl szép látványt biztosít. Ezeket érdemes tesztelni. Nyilván mivel automatikusan történik a honlap tördelése, ezért keletkezhetnek ilyen gondok. Ekkor a betű méretén vagy szöveg tartalmán történő változtatás a leggyorsabb megoldás. Az, hogy egy weblap mobilbarát-e a Google segítségével ellenőrizhető.

A honlapokon beállítható, hogy x szélességű képernyő esetén (ha például egy mobilon keresztül nézi valaki a honlapunkat) átváltson egy másik szélességre. Előfordulhat az is, hogy egy régebbi böngésző okozza a galibát és amiatt nem jelenik meg megfelelő reszponzivitással a honlap. Érdemes ezért több, főleg népszerű böngészőben megnézni a honlapunkat, de főleg abban, amiben a célcsoport is várható.

Általában a sablon alapú reszponzív honlapok egy fajta elképzelést vesznek alapul és az sok felesleges kódsort is tartalmazhat. De egyedi weblapot is lehet készíteni, ha nem szeretnénk meglévő sablont felhasználni. Ilyenkor mindent az alapoktól kell megterveznünk webdizájner segítségével: Különbség a webdesign árakban előre gyártott és új tervezés esetén.

Egy asztali gép monitorján sokkal több elem fér el, így könnyebb is megtervezni a webdizájnt, mint egy kis mobil képernyőjét illetően. Általában drótváz készül a tervezés elején, hogy lássuk nagy vonalakban a menüpontokat, tartalmakat. Ezek a honlapok elképzelhető, hogy gyorsabbak lehetnek az egyedi fejlesztés miatt, ugyanis felesleges kódsorokra nincs szükség.

A frissítésük kérdéses és az is lényeges kérdés, hogy kapunk-e hozzá admin felületet, hogy mi is szerkeszteni tudjuk a saját honlapunkat. Ráadásul jóval drágább és időigényesebb az elkészítése.

Ma már sokan először mobilra tervezik meg a weblapot és utána az asztali változatra. Régen ez fordítva volt. Természetesen a Google is régóta a reszponzív weblapokat támogatja.

A Google-nak ugyanis fontos a felhasználói élmény és ez alapján is osztályozza a honlapokat, hogy mikor melyik jelenjen meg. A reszponzivitást is meg kell tervezni előre, mert például mobilon jóval kevesebb a hely, mint egy tableten vagy desktopon.

Összefoglalva, mielőtt a neten fel akarunk tűnni, gondoljuk végig, hogy megfelel-e számunkra a CMS alapú weboldal és tanulmányozzuk a honlapkészítés csínját-bínját, akár WordPress alapon, mert annak segítségével szinte bármi megvalósítható. De ha komolyak a szándékaink, bízzuk inkább profi WordPress szakértőre, webfejlesztőre a dolgot és mi foglalkozzunk az üzleti résszel.

Pontosan gondoljuk végig, hogy mire van szükségünk és a weboldal készítés folyamata ez alapján zajlódjon le. Elég egy rossz grafikai sablon kiválasztása, amivel a WordPress oldal szerkesztése problémát okozhat, vagy nem frissül és emiatt lehet, hogy újra kell pár hónap múlva csinálni a az egész honlapot.

Keresztes Attila

Keresztes Attila

Weblapsuszter

MI (mesterséges intelligencia) működtetését tanulmányozva több, mint 10 éve WordPress rendszerrel foglalkozunk. Nem működik WordPress weblapod, webshopod? Vírusmentesítésre, karbantartásra vagy akár különleges továbbfejlesztésre van szükséged? Esetleg új, prémium minőségű honlapot szeretnél, amire büszke lehetsz és kiemel a konkurencia közül? Keress bátran és mondd el mit szeretnél pontosan.