Sok hibás WordPress honlap kerül az asztalunkra, amiért az ügyfél az alábbi, nem megfelelő módon kért be WordPress weboldal készítés árakat és választotta ki a céget, amelyik megcsinálta a honlapját. A folytatást ők nem ismerik, mi igen. Le is írom a tanulság kedvéért, ők mit bántak meg és miről szoktak beszámolni.
WordPress weboldal árak iránt érdeklődve, az ügyfelek bekérnek 15-20 árajánlatot (tisztelet a kivételnek), mondván, hogy a legolcsóbbat keresik. Minek fizessenek többet ugyanazért? Az árajánlat bekérés úgyis ingyen van. Pár sorban leírják mit szeretnének. Sokszor arra sem veszik a fáradtságot, hogy a címzettet átírják és marad a „Tisztelt Szolgáltató” megszólítás. Természetesen ennek ellenére azt várják, hogy a másik fél akár 1-2 órát is dolgozzon az árajánlaton.
Ugyanis fel kell venni a kapcsolatot az ügyféllel, átbeszélni alaposan a dolgokat, mert pár sorból nem lehet ajánlattételt tenni. Sőt, nagyobb ügynökségek ezt a fajta projektre vonatkozó díjat (kiszállás, tanácsadás, ajánlattétel) is fel szokták számolni.
Gondoljuk végig a dolgot. Ha 15-20 árajánlatot bekérek akkor, ha az ügyfél nem gondolja meg magát, akkor kb. 5-6% az esélye, hogy engem választ. Mondhatnánk, hogy ezt bele kell kalkulálni az árba és ez a verseny része. Amikor azonban a WordPress honlap ár kapcsán először egy kezdeti, akár magas, nagyságrendi ajánlatot kapnak vissza az érdeklődők (ugyanúgy pár sorban) sokszor meglepődnek.
Pedig ez azt jelenti, hogy nem akar potyára dolgozni a WordPress honlapfejlesztő. Lehet, hogy úgysem áll rendelkezésre elég büdzsé. Ez nyilván a szolgáltató hibája, ha nem szűri elő a leendő ügyfeleket.
Miért fogjuk akár a dupláját kifizetni, ha csak az árra fókuszálunk?
Az árajánlatban csak az ár a fontos. De mi a helyzet a többi paraméterrel? Kaptam szakértői tanácsadást, mert nyilván én nem értek hozzá és ezért keresetem meg a céget? Ha nem vagy nem megfelelőt adtak, akkor lehet, hogy többe fog kerülni? Mondok egy példát. Egy 10.000 termékes webáruházat hoztak hozzánk. Az előző WordPress programozónak a projekt felénál beletört a bicskája.
Kérte az ügyfél, hogy fejezzük be a készletgazdálkodási rendszert. Mondtam, hogy ez mennyibe fog kerülni, de jobban jár, ha már az erre a problémára megírt kész szoftvert veszi meg. Olcsóbb és biztos, hogy működik. Magam ellen beszéltem? Igen. De ha az ügyfél elégedett, akkor én is az leszek. Utána megkérdezte, hogy akkor miért fizette ki a korábbi WordPress webfejlesztőnek ennek a dupljátá úgy, hogy nem lett az egészből semmi és megy a kukába a projekt?
Tehát, ha valaki arra nem veszi a fáradtságot, hogy a nevét beírja a címzetthez az elvárhatja, hogy ingyen szakmai tanácsokat kapjon?
Felmerül a megbízhatóság kérdése. Minden szolgáltató fűt, fát ígér. Én őszinteségpárti vagyok. Megbízható módon, elérhetőek vagyunk, de ugyanezt elvárom az ügyféltől is. Ne legyen egyoldalú a dolog. Ha ő nem jelzi előre és 6 hónap után küldi el a honlap tartalmát, amit fel kell tölteni, nem biztos, hogy azonnal tudunk ugrani, mert más projektek is vannak.
További fontos kérdés, hogy egy nyelvet beszélünk-e? Rengeteg időt, energiát tud elvinni az, amikor nem megfelelő a kommunikáció.
Milyen referenciák állnak rendelkezésre és mit mondanak a korábbi ügyfelek? Ez is fontos kérdés, bár ezekkel lehet trükközni. És természetesen a szerződés is fontos, de a bizalom az első.
Egyáltalán mit kapunk pontosan? Mekkora tartalomról van szó? Mi a határidő? Reszponzív (minden eszközön működő) honlapunk lesz, amihez van admin felület és mi is tudjuk szerkeszteni saját honlapunkat? Ez alap a WordPress-nél. De mennyire lesz gyors? A biztonsági pluginok is be lesznek rajta állítva? Mert elég könnyű a WordPress-t feltörni. SEO alap dolgok is beállításra kerülnek, hogy könnyen tudjuk a leírást, H1 tag-et beállítani, egyáltalán könnyen megengedi ezt a grafikai sablon, ha abban gondolkodunk? A jogszabályban előírt GDPR alapján cookie sáv is lesz rajta?
Modern, letisztult, egységes arculattal rendelkező honlapról beszélünk? Különleges webdizájnnal, vagy akár egyedi grafikai sablonnal működő WordPress weboldal árat olvashatunk az ajánlattételben, vagy hagyományos honlapról van szó?
Van hozzá marketingterv és ez alapján készül el a honlap, vagy az csak egyfajta próbálkozás. És nem csodálkozunk majd, ha nem lesz rajta forgalom? Látjuk, hogy melyek a plusz költséget generáló fizetős pluginok és egyéb folyamatos jutalékot jelentő költségek, például webshop esetén bankkártyás fizetésből eredő állandó kiadások?
Ha WordPress többnyelvű weboldal iránt érdeklődünk, az szintén megdobja az árakat és ezt előre tisztázni kell, hogy például hány nyelvi mutációt szeretnénk.
Ha grafikai sablont használunk, ismerjük a céget, tudjuk, hogy elérhető, segítőkész és pár év múlva is így lesz és ki fogja adni a fejlesztést? Esetleg csak a kinézetre és a grafikai sablon árára fókuszálva nem gondolunk bele, hogy ha nem lesz frissítve a sablon, akkor idővel szétesik a honlapunk. Emellett feltörik és a Google ki is zárhatja a keresőből, ha ügyfeleink adataival is visszaélnek, akkor erről a hatóságokat is tájékoztatnunk kell.
Milyen szövegszerkesztővel dolgoznál szívesen, ha te akarod szerkeszteni a weblapodat? Ezeknek a frissítése jár alapból vagy ezt külön meg kell venni? Szövegszerkesztő példának okáért az Elementor vagy WpBakery.
Nem az ügyfél dolga, hogy ezzel mind tisztában legyen. Az ügyfél dolga az, hogy lehetőleg jól válasszon WordPress szakértőt és figyeljen a WordPress szakember véleményére, aki az ő igényei alapján pontosan meg tudja mondani, hogy mire van szüksége.
Hogyan lehet jó WordPress fejlesztőt találni?
Mivel az elmúlt 10-20 évben elég sok WordPress szakemberrel dolgoztam együtt, így leírom tapasztalataimat. De előtte nézzük át a WordPress honlapkészítők honlapját és válogassunk az alapján, hogy ki tűnik a legjobb jelöltnek és kérjünk tanácsadást, ha szükséges a hatékony WordPress oldal készítéséhez.
Kerüljük a félrevezető információkat a WordPress weboldal készítés kapcsán
Ha komoly céljaink vannak a vállalkozásunk kapcsán, akkor nem ismerőstől, családtagtól, szomszédtól kérünk véleményt (ami mindenkinek van), ha ők nem szakemberek. És nem is feltétlenül a konkurenciát ugrasztjuk egymásnak, mert valószínűleg ők is szubjektívek. Arra gondolok, hogy egy WordPress weboldal árakat tartalmazó ajánlat esetén kikért vélemény a konkurenciától szubjektív lehet.
Mondok példát. Egyszer felmerült, hogy miért nem került szóba a biztonság kialakítása a WordPress honlapon. Ugyanis azt elfelejtették megvizsgálni, hogy az ügyfél honlapja a Google által legmodernebb technológiával működtetett felhőszerveren volt (Google Cloud CDN), ahol ez alapból jár. Philips, Coca-Cola, Spotify is ott hosztol. Így teljesen felesleges ezért pluginokat használni, mely le is lassíthatja a honlap gyorsaságát.
Egy vitában az a legtisztább, ha mindegyik fél kifejtheti álláspontját és nem a konkurencia alkotja a bírói minőséget, mert az elfogult, az ügyfél pedig nem ért hozzá.
Ha profi eredményt szeretnénk, dolgozzunk profikkal a kísérletezés, stressz helyett
Ha komoly vállalkozásban gondolkodunk, akkor ne kísérletezzünk. Ahogyan az autónkat sem mi fogjuk megszerelni magunknak, ha nem értünk hozzá. Legyen professzionális marketingtervünk. És a WordPress weboldal készítés lépésről lépésre ez alapján történjen meg. Ha kísérletezünk és fel akarjuk találni a spanyol viaszt fél tudással, akkor sok időt, pénzt fogunk eltapsolni. Használjuk azt, ami adott és működik. Természetesen a weboldal készítés WordPress technológiával csak az első lépés. Ha szeretnénk saját honlapunkat módosítani, valamennyi tudásra szükségünk lesz.
Konkrét WordPress weboldal készítés árak
Ha egyedi webdizájn tervezéssel készül el a WordPress honlap, akkor az általában átlagosan 200.000-400.000 Ft-tól indul. Ha helyette WordPress weboldal sablonokban gondolkodunk, akkor az bruttó nagyjából 60-100 dollárba kerül a ThemeForest-en, de máshol is vannak sablonok.
A WordPress honlap készítése további költsége a grafikai tervek alapján a honlap összerakása, funkciók leprogramozása, tartalomfeltöltés. Egy egyszerűbb 5-10 aloldalból álló, speciális funkciókkal nem rendelkező WordPress weboldal készítése, grafikai tervezés nélkül nagyjából 200.000 Ft-tól indul és többnyire minőségtől függően 1.000.000-2.000.000 Ft-ba is belekerülhet, de a határ a csillagos ég.
Ha komolyabb WordPress fejlesztésre van szükség, az tovább növeli az árakat. Ezért kell előre tisztázni konkrétan minden igényt a WordPress weblap készítés kapcsán és ugyanazokra a paraméterekre bekérni mástól az árajánlatot, különben nehéz lesz őket összehasonlítani.
Amikor 10-20 árajánlatot bekérünk és tárgyalunk több céggel, a végén azt sem fogjuk tudni ki mit mondott, ígért stb. A túl sok infó csak össze fog minket zavarni és a szakma is respektálja, hogy nem az a fő szempont, hogy ingyen van, úgyhogy bekérek sok-sok árajánlatot WordPress honlapkészítésre.
Ha valaki 100.000 Ft-ért készíti el a weblapot nekünk, akkor hány weboldalt kell elkészítenie havonta, hogy megérje neki vállalkoznia? 10-et, 20-at? Ha egyedül dolgozik WordPress szabadúszóként, levonva az adót, marketing, rezsi, könyvelési stb. költséget, mennyi ideje lesz velünk foglalkozni, ha például pár naponta új honlapot kell elkészítenie? A WordPress weboldal készítés egy közös alkotói folyamat. A végén is kell tesztelni, korrektúrafordulók alapján javítani és később is jelentkezhetnek problémák. Természetesen, ha valaki ezután is úgy érzi, hogy nem ipari módon, ki tudja szolgálni az ügyfelet és értéket teremt, akkor le a kalappal előtte.
Kalkulálnunk kell még a tárhely költségekkel is, ami évente 15.000-50.000 között mozog, attól függően, hogy mit tartalmaz pontosan. A domain (ebből is több fajta van) költség nagyjából 2000-3000 Ft / év / domain.
Miért érdemes WordPress-ben gondolkodnod?
A WordPress előnyökről és hátrányokról már írtam bővebben. A lényeg, hogy a legnépszerűbb megoldás, mert a honlapok legnagyobb része ezzel a motorral készül el. Lehet egyszerű bemutatkozó honlap, blog, hírportál, webshop. De ezek közül az elemek közül bármelyiket választhatod, akár mindegyiket egyszerre. Könnyen SEO-zható. Természetesen ez a honlap is WordPress.
Ingyenes maga a motor és a testreszabás kerül pénzbe. Rengeteg leírás, videó, fórum áll rendelkezésre, van admin felülete, így megtanulhatod a kezelését, szerkesztését te magad is.
Továbbfejleszthető, így szinte bármit meg lehet vele valósítani. A WordPress honlapkészítés része a sok száz funkcióért felelős plugin, de vannak pénzes bővítmények is. Ez igaz a grafikai megjelenésre is. Ezek lehetnek fizetős vagy ingyenes megoldások. Azonban az ingyenesek fejlesztése bármikor abbamaradhat és ebben az esetben előbb utóbb széteshet a honlapunk. Sajnos ez a fizetős grafikai sablonokra is igaz.
A honlapkészítés WordPress alapon nem feltétlen igényel WordPress programozói tudást. Természetesen komolyabb fejlesztés esetén azonban ez elkerülhetetlen. A hibát az szokta okozni a WordPress weboldalak elkészítése során, hogy a különféle funkciókra sok-sok plugint telepít a delikvens, ezek összeakadnak egymással és lelassítják az oldalt. Helyette vannak más megoldások is…
Érdemes a védelemre figyelni és a karbantartásra, mert könnyű feltörni alapból a WordPress-t, mert a kódolása teljesen nyilvános, hiszen folyamatosan sok ezren fejlesztik. Erre mind van megoldás, ahogy a belassult honlapokat fel lehet gyorsítani.
A WordPress-t nem véletlenül használják nagy hírportálok, tv társaságok és egyéb prominens szereplők, például a TV2, BBC, Fehér Ház, Harvard Egyetem stb.
Megosztott vagy dedikált tárhely?
A tárhelyszolgáltatás kapcsán – melyre mindenképpen szükségünk van a honlap hosztolása, tárolása miatt -, ma már van normál vagy felhőalapú megoldás, ahol a weblapunk tartalma pihen. Azonban külön szerveren is lehet a honlapunk és ez alapján is fizethetjük a bérleti díjat. Ha azonban más honlappal közösen megosztott helyen van a weblapunk, abból lehet probléma. Példának okáért, ha a szomszédunk túlterheli a szerver erőforrásait, vagy spam kiküldésébe kezd, az minket is érinthet. Tehát létezik normál webtárhely és virtuális szerver, valamint egyedi, dedikált szerver is. Ez is fontos lehet.
A tárhely mérete és beállítása
Mivel a WordPress oldalak nagyon népszerűek, így nem szokott problémát okozni a szerveren a működésük. Ha azonban előregyártott grafikai sablont akarunk használni, akkor a követelményeket érdemes elküldeni a hoszting szolgáltatónak, mert sok esetben például a memória méretét emelni kell. Ezt a WordPress fejlesztőknek is be kell állítaniuk, különben elképzelhető, hogy nem sikerül egy elemet, vagy csak egy részét sikerül átmásolni.
Csomagajánlatok helyett egyedi ajánlatok
Ez nagy segítséget jelent a szolgáltatónak, mert van 3-4 variáció és mindenkit abba pakolnak bele. De valójában mindegyik honlap más. Lehet, hogy csak néhány aloldalból áll. A másikon sok ezer termék van vagy cikk. Mindegyikhez tartozik egy kép, amiről a WordPress több variációt csinál különféle méretben. Ez azt jelenti, hogy mikor feltöltesz egy képet, akkor kapásból olyan, mintha több képet töltöttél volna fel.
Ezek méretét lehet csökkenti akár a felére úgy, hogy szabad szemmel nem látszik a változtatás. Nem mindegy ugyanis, hogy mennyi helyet foglalunk el a tárhelyen. Ráadásul a kép betöltődésénél sem mindegy, hogy kétszer annyi ideig töltődik be az oldal amiatt, hogy a kép betöltődési ideje dupla annyi ideig tart. Éppen ezért érdemes csak azért fizetnünk, amire szükségünk van.
Emellett ebből is látszik, hogy látszólag könnyen össze lehet kattintani egy oldalt, de a részletekben tanyázik az ördög. Például ez már SEO, de a képekhez ki kell tölteni a címet, leírást, alt tag-et stb. Különben a Google sérelmezni fogja a dolgot. A lényeg, hogy sok olyan apróság van, ami elsőre nem biztos, hogy feltűnik az ügyfélnek, de ha rosszak az alapok és a WordPress weboldal készítés árak kapcsán ezt nem veszi figyelembe, akkor később érhetik kellemetlen meglepetések.
Elképzelhető, hogy 3 ügyfélszolgálattal is kapcsolatban kell állnod
Az ügyfélszolgálat hatékonysága, szolgáltatás minősége is fontos kérdés a tárhelyszolgáltató esetén is, a WordPress honlapfejlesztőnél nemkülönben és (ha grafikai sablont használunk) a grafikai sablon fejlesztői csapat is ebbe a kategóriába tartozik. Ezért célszerű esetleg egyből karbantartásban gondolkodni, miután elkészült a honlapod. Ebből következik, hogy érdemes olyan céggel honlapot építened, aki a fejlesztésben, javításban, karbantartásban is járatos. Így egy kézben megkapsz mindent.
Összefoglalva, ne egy szempont alapján döntsünk, mely csak a WordPress weboldal készítés árakat takarja. Nincs két ugyanolyan weboldalkészítő kisiparos, feltételek, konstrukció, így már akkor hibát követhetünk el, ha hibás tanács alapján rossz eszközöket pluginokat, technológiát, grafikai sablont választunk. Emiatt lehet, hogy az egész honlapot újra kell készíteni és pénz, idő, energia kidobás volt az előző…