Elméletben minden könnyű: másold le az oldalt és migráld (költöztesd át) máshova. Mégis sok ügyfél szétesett honlapja landol nálam, mert a részletekben van az ördög és ez ki szokott maradni ezekből a cikkekből. Ezért most összegyűjtök néhány fontos észrevételt a WordPress oldal költöztetése kapcsán.
Mit kockáztatsz pontosan a WordPress oldal költöztetése során?
Egyszerűbb esetben kb. pár tízezer forintot kockáztatsz, hogy lejárasd magad, amiért a honlap nem működik a költöztetés után?
Ha komolyak a szándékaid és a vállalkozásodat is akként kezeled (ha még nem is érte el azt a szintet, amit szeretnél, de nem akarod az elején lejáratni magad), akkor menj biztosra és válassz egy megbízható szakembert.
Ugyanis a WordPress oldal költöztetése során több komplikáció felléphet és ez egy bejáratott, például webshop esetén problémás lehet. Ha félig működik a honlap, akkor az új megrendelések adatai eltűnhetnek. Emellett bírságot is kaphatunk, amiért a kötelező webjogi feltételeknek nem felelünk meg éppen.
Mi okozhat komplikációt?
Először is tisztázni kell, hogy megváltozik-e a domain elérhetősége. Ez ugyanis komplikálja a dolgokat és nagyobb, összetettebb munkára lesz szükség. Sok esetben nem fog megfelelően működni a honlap, mert ilyenkor például a pluginban lévő sok száz URL-nek is meg kell változnia az újra. Ezeknél pedig előfordulhat, hogy nem egy per jellel vannak behivatkozva (ami helyettesíti a domain nevet, így nem gond, ha megváltozik), hanem ki van írva a teljes domain neve. Ez pedig sok problémát okozhat…
Alap esetben nemcsak a weboldal teljes tartalmát kell lemásolnunk FTP elérhetőséggel, hanem a táblákat is (MySQL adatbázisban érhető el). Itt elég egy rossz klikkelés, máris elszáll a honlap. De ez alkotja a teljes honlap tartalmát. A tárhelyszolgáltatók (hosting cég) sok esetben adnak cPanel hozzáférést, ahol ezt szoftver segítségével elvégezhető.
Azonban, hogy a mentés megfelelő, sérült-e egy file, ahhoz nem árt programozói kompetencia. Különben akkor fog kiderülni mindez, mikor visszatöltjük (értsd átmásoltuk, azaz a WordPress oldal költöztetése befejeződik).
Nem mindegy az sem, hogy melyik mappába másoljuk át a file-okat, mert itt is lehet meglepetés a különféle tárhelyszolgáltatók esetében. Emellett találkoztam olyan esettel is, mikor csak domain átirányításra volt szükség, tehát egy másik cégnél fizetett az ügyfél a domain név fenntartásért és másik szolgáltató adta a tárhelyet. Az sem mindegy, hogy a levelezés hova van beállítva (ha a domain névvel megegyező levelezésre van szükségünk, amit akár át is irányíthatunk).
Kardinális kérdés, nemcsak az ügyfelek miatt, hanem amiatt is, hogy a WordPress a hacker támadások ellen folytatott harcnak köszönhetően nem szeret rendszerüzeneteket kiküldeni nem a domain névvel megegyező címre, lásd például gmail cím.
És akkor még nem beszéltünk a levelezésről és arról, hogy biztosan megfelelő nagyságú a tárhely kvóta (van elég hely), a technikai beállítások megfelelőek-e. Ugyanis egyes grafikai sablonok, amik a WordPress-en futnak, igényelhetnek különböző erőforrást. A szerver php verziója is lehet különböző stb.
Találkoztam már olyan esettel is mikor nem volt egy jelszó elérhető és vissza kellett azt fejteni, vagy mikor a régi tárhelyszolgáltatóval már lejárt a szerződés, így a honlap már nem volt elérhető. Szóval a meglepetések variációi nagyon kreatívan tudnak felbukkanni.
Elképzelhető (főleg, ha migráló pluginnal dolgozunk, erről bővebben lent), hogy a célszerver nem megfelelően működik: 200-as választ ad és megtagadja a letöltést. Előfordulhat, hogy csak egyes file-ok letöltése nem engedélyezett. Időtúllépés is felléphet a szerveren.
Ha pedig URL cseréjére alkalmas pluginnal dolgozunk, akkor nem mindegy, hogy a mappát hol hozzuk létre, milyen nevet adunk neki és megfelelően letöröljük-e a végén, mert ez biztonsági rés.
Hogyan történik a honlap költöztetése?
Lehetőség van manuálisan klienskezelő program (FileZilla vagy WinScp) segítségével lementeni a honlap tartalmát. Emellett a tárhely szolgáltatónál hozzáférni a táblákhoz vagy cPanel segítségével dolgozni, amit a tárhelyszolgáltató biztosít.
Léteznek konkrét WordPress pluginok a migrálásra, de ezek is okozhatnak problémát. Többet teszteltem. Általában az ingyenesnek meghirdetett változat valójában nem ingyenes, csak 500 MB-ig. Léteznek pluginok, amik csak az adatbázist másolják le.
Vannak olyan megoldások, amik nagyon kényelmesek és csak egy mail címet kell megadni, de nem működnek. Egy másik WordPress oldal költöztetése céljából létrehozott plugin pedig 98%-on megállt és nem fejezte be a feladatot.
Talán valamelyik fizetős megoldás lesz a befutó. Ráadásul, ha plugint használunk erre a célra, akkor az új helyszínen telepítenünk kell egy WordPress-t és a migráló plugint, át kell írnunk a wp-config file-t stb. Egyéb esetben nem szabad új, friss WordPress-szel dolgozni.
A legvégén tesztelni kell a honlapot és a back up-ot (lemásolt honlapot, amit költöztettél) célszerű eltenni. Amúgy is érdemes rendseresen, ill. nagyobb módosítás után back up-ot lementeni a gépünkre.
Ha új weblapot szeretnénk máshol felépíteni, amíg a régi fut és utána átköltöztetni a régi helyére
Egy bejáratott webshop, honlap komolyabb fejlesztésénél vagy cseréjénél például egy teszt.weblapsuszter.hu néven tudjuk ezt megtenni, amit jelszóval is levédhetünk és közben természetesen folyamatosan elérhető a weblapsuszter.hu is. Ha elkészült az új honlap, akkor pedig át tudjuk másolni a régi helyére az újat.
Ekkor is szükség lehet a migrálásra, sőt vírusos honlap esetén nemkülönben. Elképzelhető, hogy a fél honlapot újra fel kell építeni stb.
De visszatérve a teszt aldomain-nel rendelkező megoldásra, ebben az esetben is domainváltás történik, nemcsak weblapköltöztetés.
Domain váltásnál visszaeshet a weboldalforgalom, ha erre nem figyelünk
A technikai dolgok mellett a SEO-ra is ügyelnünk kell, különben elveszítjük a linkerőt, hiszen ha nincs átirányítva az összes régi URL a megfelelő új helyre, akkor az gondot fog okozni, a weboldalunk forgalma visszaesik. Ezt érdemes ajánlatkéréskor előre tisztázni és jelezni a szolgáltatónak, ha erre is szükség van.
Mi csináljuk a weblapköltöztetést vagy bízzuk szakemberre?
Nagyon fontos, hogy megkülönböztessük, hogy honlapunk egy egyszerű hobbi oldal vagy egy komoly vállalkozás alapja-e. Esetleg már most egy megbízható vállalkozásként működő megoldás. Ez nemcsak honlap, hanem webshop is lehet.
Ha szeretünk játszani, kísérletezni, van időnk, energiánk, nyitottságunk erre, nem fogunk emiatt stresszelni, akkor sok hasznos leírást, videót érhetünk el, mely segítségével építhetjük, fejleszthetjük és el is költöztethetjük weblapunkat. De azt vegyük figyelembe, hogy sok weblapfejlesztő cég nem szeret átvenni félbe hagyott munkát, ha esetleg elakadunk közben.
Jómagam nem szeretnék fél infókat kiadni, mert tudom, hogy rengeteg komplikáció léphet fel és azt sem tudhatom pontosan, hogy az ügyfélnek milyen kompetenciája van a témában. Sőt, emellett türelemre, kitartásra, időre is szükség van.
Beszéltem olyan webfejlesztővel, aki olyan plugint javasolt, mely már 10 éve nincs a piacon, mondván, hogy ő ezt használja. Tehát attól, hogy valaki weblapfejlesztő (vagy annak adja ki magát), nem biztos, hogy azon a területen van tapasztalata, amire éppen szükségünk van. Valószínűleg ennek ellenére meg tudja oldani a helyzetet, de több időbe, energiába kerül, ahhoz képest, aki nap, mint nap old meg sikeresen ilyen projekteket.
Fent már kifejtettem, hogy azok a cikkek, amik azt írják, hogy ez a plugin ingyenes és hogy pár klikkeléssel a weblapköltöztetés létrejön becsapós, mert sokszor korlátozottan ingyenes egy plugin (nem valószínű, hogy van értelme egy projekt miatt megvásárolni) és az is előfordulhat, hogy idővel már csak pénzért adnak hozzáférést. Sőt, a bonyodalmak csak ekkor kezdődnek.
Elméletben könnyű felvázolni egy optimális esetet. De a valóságban rengeteg variáció miatt, bármi megtörténhet és az informatika, webfejlesztés területén folyamatosan fellépnek hibák (bug-ok), mert a rendszert mindig fejlesztik, megváltoztatják.
Éppen ezért sokan már csak kész rendszert, weblapot hajlandóak létrehozni, amit ismernek, ők hozták létre és nem nyúlnak bele mások által (főleg, ha amatőr próbálkozott vele) létrehozott honlapba, lásd profi weboldal készítés.
Nem túl hálás feladat és nagy tudást igényel megtalálni a hibákat, mintsem a 0-ról új weblapot felépíteni. Ráadásul ezt a fajta munkát nem is becsülik meg, sokkal látványosabb a honlap elkészítése (hibásan is) és az ügyfelek inkább ezeknek a szakembereknek szeretnek fizetni.
Másik oldalról érhető, hogy ha azt kommunikálják, hogy milyen egyszerű a WordPress-szel elboldogulni, nem kell hozzá programozni, akkor az ügyfél is kedvet kap hozzá. Ezzel ráadásul a költségeket is csökkentheti.
Ám, ha speciális programozásra, funkciókra van szükség, vagy a sok felhalmozott plugin belassítja az oldalt, esetleg egymással összeakad, akkor már nagy szükség lesz a webfejlesztőre.
Szóval a profi alaposan megtervezi, hogy mit szeretne, ismerve a szakmát és utána kezd neki. Különben csak kísérletezés lesz a vége, ami sokkal több (tanuló) pénzbe, időbe és energiába fog kerülni, függetlenül attól, hogy ezt ki fizeti meg.
Mennyi ideig tart a weblapköltöztetés, ill. milyen egyéb megoldások vannak még?
Ha minden rendelkezésre áll és nem lépnek fel bonyodalmak, akkor hamar lezongorázható a produkció. Nyilván függ a honlap nagyságától. Ezt ugyanis az előkészítés után először le kell másolni. Ezekre vannak trükkök, ha manuálisan csináljuk, például összetömörítve dolgozva, ami után a szerveren kibontható stb.
Le kell töltenünk először a file-okat és utána ezt visszatölteni. Emellett a teszt aldomain helyett feltölthetjük a file-okat például egy hostingváltás alkalmával a szerverre úgy, hogy már a végleges URL-t használjuk, amit például Windows rendszeren beállítva el tudunk érni. Ez azt jelenti, hogy más nem fér hozzá a honlaphoz, de mi már az új változatot látjuk, teszteljük, miközben a régit látják az aktuális látogatók.
Ha elégedettek vagyunk vele, akkor át tudjuk kapcsolni és már az új honlap lesz csak elérhető mindenki számára és így nem kell attól tartani, hogy az URL megváltoztatása bekavar a domainváltás miatt.
Maga a folyamat egyébként a többtényezős összetevők miatt húzódhat el, de arra is van lehetőség, hogy meglévő honlapunkat egy aloldallal levédjük. Ez esetben mindenki csak ezt az aloldalt látja, mely tájékoztatja a látogatókat arról, hogy a honlap fejlesztés alatt áll, de a cég változatlanul működik és érdemes az elérhetőségeket is közölni. Mögötte pedig kivitelezhető a fejlesztés.
Ez esetben weblapfejlesztésnél nincs szükség aldomaint használva máshol felépíteni a honlapot és a végén átköltöztetni.
Ha nem tart sokáig a webfejlesztés vagy nem túl nagy a látogatottság, akkor ez is jó megoldás lehet. Ezt természetesen új honlap felépítésénél is tudjuk alkalmazni úgy, hogy az ügyfél jelszóval belépve láthatja az új honlap teljes tartalmát. Amennyiben azt megfelelőnek találta, lekerül az aloldal és mindenki ugyanazt az új honlapot fogja látni.
Ezért is fontos a tervezés, hogy az ügyfél minden fontos információ alapján tervezzen és ne utólag szembesüljön azzal, hogy nem megfelelően választott. Ez idő és energia, így ha csak a ráfordított pénz nagysága a lényeg, akkor nem biztos, hogy a kevés pénzért cserébe valóban azt fogjuk kapni, amit szerettünk volna.
Ha pedig nem elég harcedzett a WordPress webfejlesztő akkor lehet, hogy ugyanazért a mutatványért hasonló összeget kér el, számolva a többletmunkával. Magyarán a tapasztalat is meghatározó. Ezeket érdemes mind figyelembe venni mielőtt döntést hozunk bármilyen webfejlesztésről legyen is szó.
Összefoglalás
A WordPress oldal költöztetése során természetesen kísérletezni lehet, főleg egy hobbioldal esetében, de ha a megélhetésünkről van szó, akkor ne dőljünk be a jópofa videóknak, hogy milyen egyszerű a honlap felépítése, üzemeltetése, vírusmentesítése, biztonság kialakítása, persze sok mindent megoldhatunk, ha van időnk, kedvünk próbálkozni, tanulni és lehet szerencsénk is. Egy darabig, de azért ez is egy külön szakma…