Oldal kiválasztása

Amiket a weboldal fejlesztés árak nem tartalmaznak

Szerző:

 

Weboldalfejlesztés árak alatt új honlap elkészítését, vagy a meglévő honlapod javítását, továbbfejlesztését (például új funkciók, vagy dizájn kialakítását) értjük. De mennyibe kerül mindez és mit takar pontosan?

Nagy hiba lehet, ha csak az árat hasonlítjuk össze egymással. Ez olyan, mintha egy házat úgy vennénk meg, hogy csak ezt a paramétert nézzük. A helyszín, környék, ház és telek nagysága, állapota stb. nem kerül összehasonlításra. Mit kapunk pontosan? És kitől? Mekkora szakmai felkészültsége van? Egy nyelvet beszélünk? Megbízható? Határidőt betartja? Esetleg olcsón dolgozik, de cserébe egyek vagyunk a sok ügyfél közül? Van lehetőség tanácsadásra?

 

Javasol személyre szabott megoldást, vagy csomagban mindent meg kell vennünk, amire nincs is szükségünk? Jogtiszta szoftvereket használ? Minőségi megoldásban gondolkodik, hogy ne kelljen újra elvégezni ugyanazt a munkát más bővítménnyel, ami emiatt még drágább lehet? Az ügyfél érdekeit nézi vagy a sajátját? Jutalékos rendszer vagy kompetencia hiánya miatt más megoldást kínál, esetleg nem tudja az adott feladatot elvégezni?

Az olcsóbb óradíj ellenében hogyan eshet meg, hogy a végén tripla annyit fogunk fizetni ugyanazért a munkáért? Hogyan veszíthetjük el az ügyfelek nagy részét, ha a levelezés nem megfelelően van beállítva? Ezekről mind szó lesz a cikkben, de kezdjük az elején.

Javaslom, hogy a honlap fejlesztés árak megállapítása során ne csak az árat vegyük figyelembe, hanem a fent felsorolt dolgokat is. A weboldal fejlesztés árakat nem érdemes 5 perc alatt gyorsan leolvasni egy honlapról, mert minden ügyfélnek más az igénye.

Például nem mindegy, hogy egy 5 menüpontos kapcsolati formokkal (mezőkkel) nem rendelkező weboldalról beszélünk vagy egy 10.000 termékkel rendelkező komolyabb webáruházról.

Mivel egy egyszerűbb honlap esetében a weboldal programozás árak átlagosan 200.000 Ft-tól akár 2.000.000 Ft-ba is kerülhetnek, ezért érdemes venni a fáradtságot és személyre szabott árajánlatot kérni.

Ha valakinek a legfontosabb szempont, hogy a weboldal fejlesztés árak a legalacsonyabbak legyenek, akkor számolnia kell azzal, hogy előfordulhat, hogy rosszabb minőséget fog kapni és később problémák léphetnek fel.

Mi van akkor, ha például spórolási szándékkal ingyenes vagy olyan grafikai sablon lett telepítve, aminek lejárt a „szavatossága” és már nem fejlesztik tovább?

 

Előbb-utóbb tönkre mehet a honlap, feltörhetik azt és legrosszabb esetben kieshet a Google keresőjéből. Ha spam küldésre használják és ügyfeleink adataival is visszaélnek, akkor a hatóságoknak is jelenteni kell ezt. Emellett minden SEO pozíciót elvesztve újra kell készítenünk a honlapot. Plusz, ha a levelezés rosszul van beállítva szintén elveszíthetjük az ügyfelek nagy részét.

A grafikai sablonokkal kompatibilis weboldalszerkesztő segítségével tudja akár az ügyfél is szerkeszteni a saját honlapját, de elképzelhető, hogy grafikusa is csak ennek segítségével tud módosítást végrehajtani a honlapon. Ha nem megfelelő a support vagy megszűnik a támogatás, akkor újra kell építeni a honlapot. És ezen kívül számtalan egyéb probléma ütheti fel a fejét.

Egy ügyfél javaslatunk ellenére ragaszkodott egy grafikai sablonhoz. Az lett a vége, hogy a sablon fejlesztője az első e-mailre még reagált a hibák tekintetében, de utána nem volt többet elérhető. Ezért belenyúltunk a sablonba és a WordPress fejlesztők megoldották a dolgot, ami plusz kiadás volt az ügyfél részére amiért 10-20 dollárt próbált megspórolni, illetve a kinézet miatt ehhez a grafikai sablonhoz ragaszkodott.

Természetesen mindig az ügyfél dönt, de a WordPress programozónak előtte a szakmai támogatást meg kell adnia. Ha az a cél, hogy gyorsan, nem annyira körültekintően eladjunk minél több honlapot, akkor ezekre az apró részletekre nem lesz idő, ami később a több éves munkánkat is lenullázhatja.

 

 

Mi tartozik pontosan a weboldalkészítésbe? 

Ezt természetesen az ajánlattétel tartalmazza. Reszponzivitás (minden eszközön megfelelően működik), admin felület (mi is tudjuk szerkeszteni) tulajdonképpen alap egy WordPress honlap esetén. Ha professzionális honlapban gondolkodunk, akkor ne egy ember készítse el lehetőleg a marketingtervet, SEO munkálatokat, grafikai tervezést, honlapfejlesztést, szövegírást, fényképeket stb. melyek külön szakmák. Csak letisztult, egységes arculatban érdemes gondolkodni.

Előfordul, hogy idővel ahogy az ügyfél megváltoztatja a tartalmat, esetleg az arculat rovására teszi ezt és végül többféle stílus nem képez összhangot egymással. A grafikus tervei alapján kerül összerakásra az oldal, de választhatunk előregyártott, kész grafikai sablonokat is. Általában a SEO funkció beállítása is viszonylag egyszerű pluginnal. Fontos a GDPR kérdése is, amit kötelező rendelet szabályoz és minden honlaptulajdonosra vonatkozik. Emiatt a cookie sáv megjelenítése elengedhetetlen az adatkezelési tájékoztatóval együtt.

A WordPress fejlesztővel meg kell előre beszélni, hogy pontosan milyen weblapra van szükség. Szükség van például vállalatirányítási és egyéb rendszerekre, amivel össze kell kötni a honlapot? Miután elkészült a honlap karban kell tartani és ehhez a biztonság kialakítása nagyon fontos, hogy ne törjék fel a honalapot. Ez esetben ugyanis a legrosszabb szituáció esetén a Google kizárhatja a honlapot…

Egyéb funkciókra is szükség lehet, például komolyabb webshop esetén szeretnénk, ha a vásárló által megadott számlázási adatok alapján automatikusan elkészüljön a számla és a számlázó szoftver magától érzékelje, ha a pénz a számlánkra beérkezett. Hosszútávon ezzel sok időt és pénzt spórolhatunk meg.

Esetleg szeretnénk, hogy intelligens kereső legyen az oldalon, mely többféle módon kilistázza a találatokat.

Különféle áruk kapcsán arra is van lehetőség, hogy egyedi értékek alapján kalkulálja ki automatikus módon az árat a honlap, például egy gravírozás esetén ahol változó paraméter a felület maga, amin dolgozni kell. Nem túl elegáns, ha csak pár különböző felületű tábla közül választhat az ügyfél ahelyett, hogy egy megadott értéken belül ő döntheti el, hogy pár centiméteres vagy pedig pár méteres oldallal rendelkező táblára kéri a gravírozást.

Bonyolultabb mezők (formok), hírlevélrendszerek is szóba jöhetnek a weboldalprogramozás árak kapcsán, amiket össze kell egymással hangolni.

 

A technológia sem mindegy WordPress esetén sem  

A weboldal fejlesztés árakból nem biztos, hogy előre feltűnik a technológia és lehet, hogy hónapokkal később jövünk rá, hogy rosszul választottunk. Ez természetesen WordPress oldal esetében is igaz. Példának okáért, ha grafikai sablont használunk a fejlesztés kérdése fontos, ahogy fent írtuk, mert különben lejárhat a „szavatossága” és ez esetben lehet, hogy újra kell készíteni emiatt az egész honlapot.

Többször találkoztunk olyan WordPress honlappal, amire az ügyfél weboldal fejlesztés árak iránt érdeklődött, amin nem jogtiszta szoftver volt. Ezért frissíteni sem lehetett az oldalt.

Ez fizetős pluginok esetében is előfordul, ahogy az is, hogy inkább egy kevésbé megbízható ingyenes bővítmény vagy már frissítéssel nem rendelkező (ami biztonsági kockázatot jelent) és kivonták a forgalomból a WordPress hivatalos oldalán is.

 

 

A kivitelezésben fellelhető minőségi különbségek, amik utólag derülnek ki, ha nem figyelünk

Elképzelhető, hogy mikor weboldal programozás árak iránt érdeklődünk, akkor összehasonlítva az árakat kapunk 200.000 Ft-os, 350.000 Ft-os, 800.000 Ft-os és 1.000.000 Ft-os árat egy egyszerű honlapra. Mivel mindegyiket WordPress fejlesztésre adják, így úgy gondoljuk a legolcsóbbat választjuk.   

Később azonban szembesülünk, hogy az illető csak egy kaptafára tud honlapokat összerakni, de ha gond van velük, vagy bonyolultabb dolgokat kell megoldani, akkor nem fog tudni segíteni. Neki azonban ötödannyi figyelem és energia jut ránk, mint az egy milliós ajánlat esetén, mert neki ötször annyi munkát kell elvégeznie ugyanazért a pénzért.

Tegyük fel, hogy nem WordPress szakértő, fejlesztő, hanem csak egy egyszerűbb honlapot tud összerakni, esetleg grafikusként tovább képezte magát, hogy ezt a feladatot is el tudja látni. Ha ez egyértelműen kommunikálva van, akkor teljesen rendben van. Nyilván egy egyszerűbb honlap esetében felesleges komoly WordPress programozótól weboldal programozás árak iránt érdeklődni. Aki ráadásul elképzelhető, hogy magasabb áron dolgozik.

Azonban, ha később fejleszteni akarunk és emiatt nem lesz erre lehetőség, mert például több tucat pluginnal vagy más bonyolult módon lett összerakva a honlap, annak lehet keserű csalódás a vége. Ez abban is megnyilvánulhat, hogy ahogy bővül az oldal be fog lassulni, esetleg „összeakadnak” egymással a dolgok, vagy az új telepített bővítmények, funkciók.

 

Mik befolyásolják a weboldal programozás árakat? 

Elképzelhető, hogy egy szabadúszó, aki egyedül dolgozik 200.000 Ft-os árajánlatot ad, egy komoly ügynökség pedig 3.000.000-4.000.000 Ft-ot jelöl meg ugyanarra a munkára. Ez elég nagy különbség, a kérdés a hozzáadott érték kérdése. Előfordul ugyanis az is, hogy egy ügynökség egy szabadúszóval készíti el a honlapot, de garanciát ad, biztos, hogy nem fog holnap eltűnni, mint a kámfor. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy emiatt tízszeres-húzszoros árban érdemes gondolkodnunk.

Azonban a megfelelő szaktudás, hatékony, gyors  és korrekt kommunikáció, garancia, megbízhatóság jóval nagyobb értékkel bír, főleg, ha később weblapfejlesztésre, karbantartásra van szükség. Ezen nem biztos, hogy érdemes spórolni. Főleg, ha pénzt keresünk a honlapunkkal, mert ezáltal a saját renoménkkal is játsszunk ügyfeleink előtt.

Az egyszemélyes vállalkozó betegség esetén elképzelhető, hogy nem lesz elérhető és ha nincs mellette egy kolléga, szakmai támogatás, akkor a tudása is idővel megkérdőjelezhető. A honlapfejlesztő iparágban a folyamatos tanulás elengedhetetlen a napról napra történő változások miatt.

A komoly nagy ügynökségek, akik jelentőségteljes irodában fogadnak, általában a legmagasabb áron dolgoznak. Ugyanis ki kell gazdálkodni ezek fenntartásának az árát is.

Meghatározó az is, hogy hány aloldalra, funkcióra van szükség, mert 4-5 vagy 20-25 aloldallal rendelkező weboldal elkészítése tartalomfeltöltés tekintetében ötször annyi munkát jelent.

Ha többnyelvű honlapot szeretnél magadnak, annak is van többletköltsége, mert minden egyes aloldalt külön el kell készíteni idegennyelven is. Ráadásul egyéb beállításokra is szükség lesz. Sok esetben a WordPress szakértő segít abban, hogy megfelelő ötletként például inkább egy másik honlap létrehozását javasolja, ami nem .hu, hanem angol nyelvterületen .com végződésű. Ez már SEO kompetencia, de nem mindegy, hogy például .eu (európai) vagy .at (osztrák) végződést választunk.

 

Az ingyenes honlapokkal érdemes körültekintőnek lenni, mert általában rejtett költségek vannak, illetve korlátozva lehetnek. Teszteltünk ilyen konstrukciót hosting szolgáltatással együtt. Elég sok hibát tapasztaltunk és a honlapot saját rendszerrel lehetett elkészíteni, így költöztetésre (migrálás) sem volt lehetőség. Ha az ember sok energiát, időt rakott bele, akkor nehezen válik meg tőle, mikor kiderül, hogy mégsem ingyen van a honlap.

 

Miért lehet megtévesztő az óradíj?

Azért, mert nem mindegy, hogy valamit egy WordPress szakértő 10 óra vagy 30 óra alatt old meg. Tegyük fel 12.000 Ft-os óradíjon dolgozik két programozó. Az egyik kisebb tudással (junior) a másik nagyobb tudással (senior) rendelkezik, de az óradíjuk azonos. A junior programozó 30 óra alatt készül el, amiért kisebb a felkészültsége. Az azonos óradíjon dolgozó senior programozó 10 óra alatt végez.

Mindkettő szabadúszó vállalkozó, ezért azonos az óradíjuk, amit maguknak határoztak meg. Az első esetben 372.000 Ft-ot fogunk kifizetni, a második esetben 120.000 Ft-ot, ugyanarra a munkára. Ráadásul a drágább kifizetett összeg esetében háromszor annyi ideig tart a munka elvégzése.

Könnyen beleeshetünk ebbe a hibába ügyfélként. Emellett az árakat és az óradíj hosszúságát is a szabadúszó programozó adja meg, ami ellenőrizhetetlen, így ez inkább őt és nem az ügyfelet védi.

Például azt mondja, hogy 5 óra munka ezt lefejleszteni. Ha nem tetszik, mi alapján kérdőjelezzük meg a szakembert? Mi nem értünk hozzá, különben nem lenne szükség a munkájára. Elég sok fejlesztővel dolgoztam az elmúlt, több, mint 10 évben, így a munka alapján már könnyen látható, hogy mi lehet reális, és ezért ellenőrizni is tudom a munkájukat, de ez egy ügyféltől nem várható el.

Az is előfordulhat, hogy a weboldal programozás árak óradíja magasabb, de hamarabb is végez a WordPress szakember, így olcsóbb, mint az alacsonyabb óradíjat meghatározó szakember. Remélem immár világos miért nem vagyunk kisegítve az óradíjas modellel ügyfélként.

 

Óradíj helyett, hogyan határozzuk mega a weboldal programozás árakat?

Ha például egy konkrét funkciót kell lefejleszteni, vagy új honlapra van szükség, akkor is érdemes projekt alapon gondolkodni óradíj helyett.

 

Mindig ugyanarra kérjünk árajánlatot

Ez evidensnek tűnik, mégis gyakran megesik, hogy az ügyfél nem ugyanarra kér árajánlatot, mert közben módosultak az igények, vagy az egyik cég másra ad árat, esetleg csomagárban gondolkodik.

 

Milyen kiadások vannak a weboldal fejlesztés árakon kívül?

Új honlapkészítés során fizetni kel a domain névért (például weblapsuszter.hu), illetve a tárhelyszolgáltatásért. Ebben benne szokott lenni a levelezés (a domain névhez tartozó e-mail cím létrehozásával). Használhatunk gmail címet is, de ez nem fog komoly vállalkozás esetében eleganciát kiváltani. Kivéve akkor, ha a domain névnek megfelelő e-mail címet választunk, mely fizetős szolgáltatás a Google-nál, lásd Google Workspace.

 

Ügyfeleket veszíthetünk, ha a levelezés rosszul van beállítva

Arra azonban figyeljünk, hogy a WordPress oldalon az admin e-mail cím megegyezzen az domain nevével, például akarmi@weblapsuszter.hu. Ha ez nem így van, akkor elképzelhető, hogy az smtp szerver nem továbbítja a nekünk írt leveleket, megrendeléseket. Ez azt jelenti, hogy valaki egy űrlapmezőn keresztül ír a honlapunkon üzenetet nekünk, de ez nem kerül továbbításra, mert biztonsági okokból az eltérő e-mail címre a szerver nem küldi el a levelet.

Ezért eleshetünk ügyfelektől, pénztől és a reputációnk is bánhatja. Nemrég vettünk át egy állítólag WordPress karbantartott honlapot, ahol a grafikai sablon sem volt lefrissítve és a levelezés is rosszul volt beállítva. Nagyon örült az ügyfél, mikor tüzetesen átnézve a honlapot, részletesen mindenről beszámoltam a megoldási tervvel együtt. Ha valamit csinálunk, akkor az legyen alapos.

A gmail levelezőkliens nagyszerű, de ingyenes szolgáltatás és átirányítás esetén jogosan mondhatja azt, hogy a nem gmailes leveleket nem akarja átirányítani csak mondjuk 60 perc múlva, mert nem szeretné a saját szerverét megterhelni. Mivel nem fizetünk érte pénzt, ezért jogában áll ezt megtenni. Ezért nem is reklamálhatunk. Általában a hozzánk érkező levelek szoktak ilyenkor később megérkezni és az is megeshet, hogy meg sem érkeznek, főleg, ha (gyanús) melléklet van csatolva hozzá. Ennek tesztelése is az árajánlatot képezi a honlapkészítés során? Bár arról egy weblapfejlesztő nem tehet, hogy az ügyfél milyen levelezőrendszert használ, mely a hosting szolgáltatás része, de javaslatokat tehet.

 

Plusz költségek, amikkel esetleg nem számoltál

Komoly ügynökségek esetén a projektmenedzselés ára is kiszámlázásra kerülhet. Ez takarja a levelezést, helyszíni kiszállást, kérdések megválaszolását, ajánlat elkészítését stb. Ezt óradíjban szokták kiszámlázni. Mivel ez is erőforrást igényel, ezért ezt a kisebb cégek is belekalkulálják a weboldal fejlesztés árakba. Ezen kívül számolniuk kell a marketing költséggel, adóval és egyéb költségekkel is.

 

Mi az az a UI/UX tervezés?

A webdizájnt UI (User Interface, azaz felhasználói felület) és UX (User Experience, azaz felhasználói élmény) részekre osztjuk és ez alapján készül el az ajánlattétel. Nem mindegy, hogy 1-2 vagy 4-5 weboldaltervet kér az ügyfél a grafikustól, hány korrektúraforduló van és így tovább.

Emellett a weboldaltervezés során a grafikus, webdizájner drótvázat készít el (wireframing). Ezen a fekete-fehér  ábrán látszik a leendő felületeket vázlatos formában. Ha rendelkezünk grafikai sablonnal, akkor erre természetesen nincs szükség. Ellenkező esetben még tervezési formában van lehetőség módosítani és így nem lesz szükség magasabb költségen akkor ezt elvégezni, amikor már elkészült az adott produktum.

 

Mi csökkenti a webdizájn árat?

Ha előre elkészített grafikai sablonnal dolgozunk. Ez azt jelenti, hogy előre elkészítik ezt és utána a többféle mintaoldallal rendelkező sablont több cégnek adják el, így jóval kedvezőbb áron hozzá lehet jutni, mintha egyedi weboldalt terveztetnénk magunknak, mely csökkenti a honlap fejlesztés árakat.

 

Mi lesz azután, hogy elkészült a honlap? 

Semmi. Mivel sok milliárd weblap van a világhálón, muszáj bereklámoznunk, hogy forgalom is legyen rajta. Ebben segít a SEO, ami hosszú távú folyamat, illetve az online marketing.

Az is előfordulhat, hogy egy céges honlap azért készül el, hogy tudjanak rá hivatkozni és nem szempont a nagy forgalom. Ez esetben megint más a helyzet.

 

Fizetős pluginok

A WordPress számtalan ingyenes plugint tartalmaz, de vannak fizetős bővítmények is. Ennek az a lényege, hogy megvásárlásával megkapjuk a frissítést is és nem kell lefejleszteni az adott funkciót külön. Abban az esetben egyszeri költség jelentkezne, ami valószínűleg magasabb, mert az személyreszabottan készül el. Ha azonban plugint vásárolunk meg, akkor azt több embernek is el tudják adni, így a díja jóval kedvezőbb lehet. Ha mégis az egyszeri költséget vesszük alapul, akkor is idővel fejleszteni kell, amit leginkább az adott illető fog tudni megtenni, aki elkészítette magát a plugint a számunkra.

 

Egyedi fejlesztésű honlap, WordPress honlap helyett

Ez egyébként a honlapokra is igaz. Tehát a weboldal fejlesztés árakat egyedi fejlesztésű honlapra is bekérhetjük. Ez esetben nem WordPress, hanem egyedi fejlesztésű honlapunk lesz, melyet a 0-ról kell felépíteni, így jóval drágább és több időbe kerül. Általában admin felület sincs hozzá, mert kódokból lesz összerakva, így minden módosításért fizetnünk kell majd a fejlesztőnek. Sok weblapfejlesztő ezeket később nem szívesen veszi át, így némiképpen ki vagyunk szolgáltatva a weblapfejlesztőnknek.

A WordPress esetében erről nincs szó. A harmadik megoldás lehet a WordPress honlap továbbfejlesztése, ha például kód szinten is bele kell nyúlnunk, így tehát ötvözzük a kettőt, megtartva a WordPress előnyeit.

 

Webshopok esetében felmerülő egyéb költségek

WooCommerce megoldással érdemes WordPressből webshopot építeni. Ugyanis a WordPressből lehet szimpla, egyszerű weblapot, hírportált vagy akár webshopot is építeni. És természetesen blogolhatunk is rajta. Ezek közül a funkciók közül bármelyiket választhatjuk. Azonban webshop esetén felmerülhetnek fizetős pluginok, amiknek egyszeri, vagy éves, esetleg havi díja lehet ugyanúgy, mint a többi fizetős bővítménynek. Számolni kell a bankkártyás fizetéshez tartozó bővítménnyel is, illetve azzal, hogy minden vásárlásból fizetnünk kell majd jutalékot a banknak emiatt.

Ezeket érdemes előre véggiggondolni, illetve, hogy milyen megoldás áll rendelkezésre. Elképzelhető, hogy a WordPress fejlesztő tudása alacsonyabb és ezért megvetet inkább egy drága plugint az ügyféllel, ami nem a legjobb megoldás számára, főleg, ha folyamatosan kell érte fizetni.

Ráadásul bankkártyás fizetés esetén a különféle bankok ajánlatai is lehetnek eltérőek. Illetve a kereskedelmi tevékenység miatt, ami bankkártyával is megtörténik, nem biztos, hogy az űrlapmezőket ingyenes pluginnal el lehet készíteni, hanem előírás a fizetős plugin megvásárlása, mely jobban védi az ügyfeleket.

 

Marketing, SEO, szövegírás árai

Ezzel is számolnunk kell. Első a piackutatás, marketingterv elkészítése. Ugyanis az is elképzelhető, hogy túltelített a piac és ez esetben el sem jutunk a weboldal fejlesztés árak bekéréséig. Ezután a marketing terv alapján kell a SEO-t végiggondolni, ami hosszú távú, hónapokig, évekig tartó folyamat. A webszövegírásnak is ez alapján kell elkészülnie, ha a biztos sikerre akarunk menni. A marketingterv alapján készül el a grafikai tervezés is és nem fordítva. Ami a technikai részt illeti az az utolsó oldal, ami ezen infók alapján a WordPress honlapkészítést jelenti. Ez a helyes sorrend.

SEO (keresőoptimalizálás) létezik egyszeri és havidíjas alapon is. Amíg nincs bejáratva az oldal, addig érdemes például többek között Facebook és  Goggle Ads kampányban gondolkodni. Ez elég nagy területet lefed, de természetesen iparágfüggő a dolog. Ezt természetesen a marketing szakember pontosan megtervezi nekünk. A lényeg, hogy ezzel a költséggel, illetve befektetéssel is számoljunk.

 

 

Egyéb rejtett költségek?

Ha az ajánlat tartalmazza a konkrét elvégzendő feladatokat (akár tételesen) és az árat a határidővel, kifizetési konstrukcióval együtt, akkor szerintem nem kell tartanunk a rejtett költségektől. Mert mit nevezünk annak? Amit az ajánlat és szerződés nem tartalmaz az nem vonatkozik rá, amit pedig tartalmaz, azt el kell olvasni felelősségteljes vállalkozóként és akkor nem ér minket meglepetés.

Azért ez a véleményem, mert egyszer egy ügyfél megrendelt egy weboldalkészítést, mely kapcsán az árajánlat egy napig készült el. El is fogadta és utána két héttel később kérdezte meg, hogy a SEO hogyan lesz konkrétan elkészítve és tudunk-e garanciát adni arra, hogy x helyre fog kerülni és ott is marad majd.

Ekkor természetesen a szerződésre, ajánlatra rámutatva elmagyaráztam, hogy nem SEO szolgáltatást, hanem honlapkészítést rendelt meg. Ebbe nincs benne SEO szolgáltatás, mert nem tartalmazza az árajánlat. Ahogyan szövegírás sincs benne és marketing tervezés. Sőt, fotók vagy videók elkészítése sincs benne. A címe is a honlapkészítés kifejezést tartalmazta.

Tehát, ami nincs benne az árajánlatban, azt nem tartalmazza. Ahogy a kávéfőzés sincs benne, de ezt nem fogjuk beleírni, hogy nincs benne…

Megértette az ügyfél és elnézést kért, amiért félreértette a dolgokat és összemosta a SEO-s munkát a weblapkészítéssel. Nyilván nem várható el az ügyféltől, hogy pontosan mindennel képben legyen, még akkor sem, hogy ha emiatt írjuk ezeket a hosszú cikkeket. Azonban a weboldal programozás árak nem biztos, hogy tartalmazzák a részletes ügyfél szakmai ismereteinek felmérését, főleg, ha nem tesz fel kérdéseket. Akkor sem ha felmerül a kérdés, hogy minden világos-e, illetve van-e további kérdése.

Rejtett költségnek lehet azt is venni, ha az ügyfél nem kér valamit, az ajánlat sem tartalmazza és aztán azt mondja, hogy ezt természetesnek vette, hogy benne van az árban, bár eddig sem szóban sem írásban nem beszéltek róla. Ez így nyilván abszurd. És az ügyfél igényei extra dolgokra is kiterjedhetnek, például egy egyedi tervezésű, és beállítással rendelkező cookie sávot szeretne, amit külön le kell programozni. Esetleg egy intelligens keresőt, ami nemcsak az adott szóra szűr rá. Ez mind megoldható, de plusz munkát igényel, így jóval drágább. Ahogyan mikor azt mondja egy asztalos, hogy készítek egy széket valószínűleg nem aranyból, gyémánt berakásokkal gondolta elkészíteni azt.

A legkorrektebb, ha mindent előre tisztázunk. Ilyen lehet például az is, hogy az oktatás benne van-e az árban. Nyilván az alapokat el lehet magyarázni, vagy segédletet lehet adni az ügyfélnek, de hol van pontosan a határ? Egy WordPress honlapfejlesztő nem oktató. Az egy másik szakma. Valószínűleg erről nem is tud számlázni, mert nincs felvéve a tevékenységi körei közé.

Ráadásul azt is tudni kellene, hogy milyen szinten van jelenleg az ügyfél. Keresett már meg idősebb hölgy, aki nem tudja kezelni a számítógépet, de ő akarja kezelni a honlapot. Nyilván ez extrém eset. De azért a határ tisztázásánál kérdéses, hogy milyen szintű oktatásra gondol az ügyfél. Nem valószínű, hogy WordPress programozó szeretne lenni és ehhez várja a segítséget. A WordPress-ben többek között az a jó, hogy számtalan magyar, angol és egyéb nyelvű leírások, videók, fórumok vannak, így bátran lehet segítséget kérni, illetve megtalálni a megoldást.

Vannak olyan dolgok, amik nem látványosak, mégis sok munkába kerülnek a weboldalfejlesztés során. Lehetséges, hogy alapból megcsinálja a WordPress fejlesztő az adott dolgot, más pedig pénzt kér érte. Például a biztonság kialakítását vagy a Cache plugin elhelyezését és beállítását. Ez ugyanis segít abban, hogy gyorsabb legyen az oldal betöltődése, bár ez már SEO téma. A SEO szakember kérésére elképzelhető, hogy optimalizálni kell az oldalt. Lekicsinyíteni a képeket,   hogy ezáltal hamarabb betöltődjön az oldal. Ezt egyesével kell tesztelni minden aloldalon.

A belassulást nemcsak nagy méretű képek, videók okozhatják, hanem a túl sok plugin, vagy a bonyolultan megírt grafikai sablon, hosszú tartalom stb. Ezek mind fontos szempontok lehetnek és talán emiatt is van nagy szórás a weblap árak között.

 

Egy igényes arculattal rendelkező honlap, főleg amelyik márkaépítésbe akar kezdeni, szép ízléses logóval is rendelkezik. Ezt grafikus tudja elkészíteni, ha fontos számunkra az igényesség és meg akarjuk ezzel ügyfeleinket is tisztelni. Ezt természetesen nem a weblapfejlesztő fogja nekünk elkészíteni. de fontos, hogy ez az arculatba illő legyen. Talán nem ez a legfontosabb elem a honlapon, mert emiatt nem fog kétszer annyi látogató konvertálódni, azaz vásárolni a honlapon, de az apró részletekből áll össze a kép, így idővel fontos lehet.

 

Ha a honlap átadása után valami nem működik, akkor az alap szerintem, hogy azonnal javításra kerül. Hiszen nem hibás funkcióval bíró honlapot rendeltünk meg. Ez nem is kérdéses…

 

Kölcsönös korrektség

Ami pedig a megbízhatóságot, korrektséget illeti, szerintem kétoldalúnak kell lennie, így lehet klasszul együttműködni. Azt figyeltem meg, hogy a WordPress fejlesztők is akkor motiváltak, ha az ügyfélnek is fontos a vállalkozása, honlapja ami ezt kifejezi.

 

Dilettáns munkaerő

Mint mindenhol, ebben a szakmában is vannak dilettánsok. De nehéz meghúzni a határt, ha például nem kell megfelelő szakmai képzés, engedély a tevékenység elvégzéséhez és bárki megtanulhatja elvileg a szakmát. Nem fair, ha a konkurencia vizsgáztatja a weblapfejlesztőt, mert nyilván elfogult lesz. Ráadásul egy kisebb vállalkozás maga végzi a marketinget, ügyfélkezelést és lehet, hogy ebben nem túl ügyes, de a programozásban annak mondható. Az ügyfél mégis csapnivaló szakembernek fogja tartani. Azonban az ügyfél nyilván nem szakember, különben nem érdeklődne a weboldal fejlesztés árak iránt, így megítélni sem fogja tudni szakmailag az illetőt. Ettől függetlenül szíve joga, hogy úgy döntsön, hogy mással dolgozzon. Ezt is meg lehet érteni, de igazságot tenni nem könnyű.

 

Amiről nem is gondolnánk, hogy árfokozó tényező a weblapkészítés során

Legyünk őszinték és ne hitegessük azzal az ügyfelet, hogy csak egyoldalúan fűt, fát ígérünk neki. A fair együttműködésben mindkét oldalt meg kell vizsgálnunk és igazságosnak kell lennünk. Éppen ezért hozakodok elő azzal a ténnyel, hogy van olyan weblapfejlesztő, aki az alapján ad árat, hogy az ügyféllel milyen könnyen lehet együttdolgozni. A honlap fejlesztés árakat az alapján adja meg, hogy mennyi plusz idő megy el példul azzal, hogy elmagyarázza az ügyfélnek az adott dolgot. Emellett azt is megfigyeli, hogy az ügyfél hogyan kommunikál vele, miként kezeli. Szerintem ez nem az ügyfél hibája feltétlenül, mert aki korrekten kiírja a feltételeit, leszűrve a célközönséget, az korrekt ügyfelekkel fog találkozni, feltéve, hogy el is olvassák ezt a leendő ügyfelek.

 

Ugyanakkor a kapcsolódás, segítőkész hozzáállás nagyon meghatározó a közös projekt kapcsán. Webdizájn esetén ez gyakorlatilag egy közös alkotói folyamat. Rá kell tudni érezni a másikra és az igényeire is. Sok egyeztetésre lehet szükség, az online térben sokszor nehezebb kommunikálni egymással. A weblapfejlesztő sok esetben introvertáltabb, nem a kommunikáció a fő erőssége stb.

 

WordPress karbantartás és biztonság kialakítása

Ez már a honlap telepítésénél az első lépésnél elkezdődik. Ugyanis például egy úgynevezett tábla előtagot, utólag már nem tudunk módosítani, de telepítésnél ez még tetszőlegesen átnevezhető. Ez a lépés pedig segít abban, hogy nehezebben törjék fel a WordPress honlapunkat, mely a biztonság része.

A rendszeres karbantartás pedig hasonlóan egy igényes, szép kerthez, elengedhetetlen. Sokan rendszeresen csinálnak back up-ot (biztonsági mentést) és erre hagyatkoznak, ha probléma van, visszatöltve a honlap korábbi változatát. De találkoztam olyan esettel, mikor az egyik fontos file sérült, ami természetesen a visszatöltésnél derült ki. Sőt, nemrég egy másik fejlesztőt szeretett volna lecserélni az ügyfél, mert nem volt vele elégedett. A honlap költöztetését pedig pluginnal akarta megoldani. A gond csak az volt, hogy egyéb más mappák is volt a gyökérkönyvtáron kívül, amik elvesztek volna. Adatbázishoz nem tudott hozzáférést adni, így FTP-n keresztül oldottuk meg a dolgot.

A lényeg, hogy elég felelőtlen lett volna ezt a megoldást választani, amit javasolt az illető. Úgy tűnik az ördög tényleg a részletekben van… legtöbbször elrejtve.

Eleve WordPress karbantartáson mindenki mást ért sok esetben. A fenti honlapon például elavult pluginok voltak és a grafikai sablon sem volt lefrissítve. Pedig ez a karbantartás része. De nem mindegy, hogy csak néhány plugint frissítek le, vagy a WordPress-t a grafikai sablonnal. Rendszeresen átnézem a honlapot, hogy kiderüljön feltörték-e, az elavult pluginokat lecserélem, log mappában üzeneteket átnézem stb.

Nagyon sok plusz munka gyűlhet fel, ha ezek el lettek hanyagolva a WordPress programozó által. És ilyenkor az a legrosszabb, hogy az ügyfél azt hiszi jó kezekben van a honlap és azért fizet, hogy ez így is maradjon. Aztán jön a csalódás és a számla, mely tartalmazza a weboldalfejlesztés árakat. Én szeretek mindent szóban és írásban is elküldeni az ügyfélnek, ha szeretné, hogy később is rendelkezésre álljon, ha szükségét érzi.

Egy honlaphoz lehet jegyzeteket készíteni, egy kis naplót, hogy pontosan lássunk mindent, akár azt is, hogy a WordPress fejlesztő mit, miért és hogyan készített el rajta. Ezzel az ügyfélnek segítünk. Természetesen a CSS kódok elhelyezésénél (ami a megjelenés módosítást jelenti) ott is egy sorban illik ezeket jelölni, hogy a kolléga vagy később mi, rögtön átlássa a dolgot.

 

 

A weblapfejlesztés során ne azt nézzük elsősorban, hogy nekünk mi tetszik

Ez már marketing kérdés, de sokszor látom az ügyfeleket beleesni abba a hibába, hogy nem az ügyfél problémájáról gyűjtenek infót és próbálják megérteni, segíteni neki. Hanem saját magukból kiindulva jelenítik meg a különféle tartalmakat a weboldalukon. Sokszor a nem szakértő ismerőseik véleményét is figyelembe veszik, pedig nem ők fognak vásárolni tőlük. Egy igényes, szép, letisztult honlapra mi büszkék vagyunk, de az ügyfélnek csak egy újabb oldal lesz. Semmi más. Ő a saját problémáján rugózik és arra keresi a legjobb megoldást. Ebben kell neki segítenünk és ezt szem előtt tartva elkészíteni a weblapunkat a fejlesztő segítségével.

Nem kell kőbe vésett módon gondolkodnunk, bármit módosíthatunk, de ehhez érdemes először mérni mindent a Google Analytics és Search Console segítségével.

 

Miért van szükség egyáltalán weboldalra?

A KKV szektorban ez már elengedhetetlen dolog. Az ügyfelek amúgy is szeretnek először tájékozódni, utánanézni a mai felgyorsult, infó alapú társadalomban. Természetesen iparágfüggő, de általában hiba szokott lenni, ha nincs honlapunk és emiatt nem találnak meg a leendő ügyfelek. Segítségével növelhetjük a bizalmat, kihangsúlyozhatjuk szakértelmünket, részletesen bemutathatjuk termékeinket, szolgáltatásainkat. Ráadásul főleg a pandémia után megnőtt az online vásárlások forgalma. Sőt, nemcsak a vásárlások, hanem egyéb időtöltés is sok esetben az interneten keresztül valósul meg.

Természetesen főleg WordPress honlap esetén arra is van lehetőség, hogy megtanulod, hogyan kell egyszerűbb honlapot létrehozni és te magadnak elkészíted azt. El tarthat egy darabig, amíg ezt a tudást elsajátítod, és talán egy weblap kedvéért felesleges. Ahogyan a glettelést, festést is érdemes hivatásos festőre bízni, ha fontos a végeredmény minősége.

Mikor a weboldalfejlesztés árak iránt érdeklődünk, érdemes kiadás helyett befektetésként tekinteni rájuk. Ha nem csinálunk semmit nem lesz eredménye, de ha professzionális módon elkészül a honlapunk, akkor ezzel elvetve a magokat, nagy fát nevelhetünk fel, mely sokáig fog friss, zamatos gyümölcsöt hozni a számunkra. Ha valóban értünk például a szövegíráshoz, akkor azt mi magunk is elkészíthetjük és ezzel csökkenthető a befektetés ára. A probléma akkor van, ha nem jó a minősége a dolognak és emiatt szabotáljuk a teljes befektetésünknek a sikerét, hogy megspóroljunk egy kis pénzt.

 

Egyéb észrevételek

A honlapkészítés kapcsán a szerződéseket tüzetesen el kell olvasni, kérdezz nyugodtan, ha valami nem világos. Az ügyfelek visszajelzése és a referencia áttekintése is nagyon fontos. Természetesen a cégnek is bármikor utánanézhetünk. Persze az is előfordulhat, hogy cég és egyéni vállallkozás is szóba jön, vagy több honlap. Érdemes inkább kérdezni, ha valami nem egyértelmű és nem a fantáziánkra bízni, hogy kitöltse a gap-eket.

Általában a szebb referenciamunkák kerülnek ki, de azért azt is vegyük alapul, hogy az ízlések és a pofonok eléggé különböznek egymástól. Más részről lehet, hogy a honlap átadása után az évek folyamán az ügyfél vagy másik webfejlesztő átvariálta az oldalt. Sőt, arra is volt példa, hogy az ügyfél jelezte, hogy van logó és ragaszkodik hozzá. Bár ne tette volna… De mindig az ügyfél dönt, így fel lett rakva a logó az oldalára. Egy biztos, olcsó, gyors, igényes munka nem létezik. Valamelyik tényezőt ki kell hagynod a képletből.

Előfordul, hogy komoly cégek logója kerül ki referenciaként az oldalra, de csupán egy alvállalkozó alvállalkozójának készült el egy névjegy. A másik oldalra is van példa, hogy komolyabb ügynökségnek dolgozva a referenciamunkát csak ők használhatják fel, pedig a szabadúszó programozó készítette el a munkát. Az ügynökség azonban felelősséget, garanciát is ad és nem fog eltűnni egyik napról a másikra. Természetesen a szabadúszó programozónak sem feltétlenül ez a terve.

Előfordul az is, hogy word-ben megírva az ügyfeleknek más az elképzelése mikor bekérik a weblapkészítésre az árajánlatot. Aztán meggondolják magukat és többet/kevesebbet szeretnének. Ez valahol érthető, mert más látványt kelt a kész honlap, mint az elméleti tervezgetés. Érdemes a büdzsét a weblapkészítésre úgy meghatározni, hogy maradjon erre szabad mozgástér.

Ne feledjük, hogy a weboldalfejlesztés árak nemcsak a honlap elkészítését, hanem az adót is tartalmazzák, reklámköltséget, ügyféllel történő kommunikációt, tanácsadást, ajánlatok elkészítését (sokszor feleslegesen), marketingtervezést, irodai rezsi költségeit, könyvelési költségeket, a honlap fenntartásával együtt, szoftverek, továbbképzés árát, esetleges kintlévőség belekalkulálását, eszközök árát stb., mert sok lépcsős az, amíg az érdeklődőből ügyfél lesz. Így már talán nem is tűnik olyan soknak a weblapkészítés ára.

 

 

Összefoglalva, ha komoly a szándékunk, akkor alaposan beszéljük át, hogy mire van szükségünk, ne pedig 10-20 cégnek küldjünk e-mailt, hogy „szeretnék egy weblapot”. Mert egyrészt amilyen az adjon isten, olyan a fogadj isten, ha mi nem rakunk bele energiát, a saját honlapunkba, akkor nem várható el, hogy a weblapfejlesztő többet tegyen bele. Ez olyan, mintha azt írnánk „szeretnék egy autót”. De milyet? Mert ez tág fogalom.

 

Rengeteg szempont van, az ár csak egy a sok közül. Elérhető, megbízható a WordPress programozó? Mondjuk ennek alapnak kellene lennie. Megfelelő szaktudással rendelkezik? Ismeri az idő fogalmát? Érthetően kommunikál? Javasol jó megoldást? stb. Ha erre nem figyelünk a weboldal fejlesztés árak kapcsán, akkor többlet időt, energiát, pénzt dobhatunk ki az ablakon és bosszankodhatunk feleslegesen.

Keresztes Attila

Keresztes Attila

Weblapsuszter

MI (mesterséges intelligencia) működtetését tanulmányozva több, mint 10 éve WordPress rendszerrel foglalkozunk. Nem működik WordPress weblapod, webshopod? Vírusmentesítésre, karbantartásra vagy akár különleges továbbfejlesztésre van szükséged? Esetleg új, prémium minőségű honlapot szeretnél, amire büszke lehetsz és kiemel a konkurencia közül? Keress bátran és mondd el mit szeretnél pontosan.