A prémium weboldal készítésről mindenki a minőségre asszociál, mely nyilván jóval drágább a hagyományos értékkel rendelkező honlapokhoz képest. De mit kapunk cserébe a hangzatos kifejezésen kívül látványra és funkcióra? Egyáltalán szükségünk van rá? Érdemes többet fizetnünk kiváló, minőségi weboldal készítésre?
Mikor igen és mikor nem érdemes minőségi weboldal készítésben gondolkodnunk?
A válasz három szóban: helyzetfüggő és iparágfüggő. Ha átlagos termékeket árulunk webshopként és ezek a termékek máshol is könnyen elérhetőek és nem mondhatóak exkluzívnak, akkor nem biztos, hogy érdemes prémium honlapban gondolkodnunk.
Ilyenkor ugyanis az ügyfelek a terméket helyezik előtérbe, azok paramétereit és a lehető legjobb üzletet kötve szeretnék megkaparintani azt. Ha ez, ugyan minőségi honlapon kerül tálalásra, az is meghatározó lehet, de különösebb következménye nemigen lesz.
A vásárló látja, hogy ugyanarról a termékről van szó, így, ha az ár vagy egyéb tényező kedvezőbb, akkor azt fogja választani. Meghatározó lehet a webshop, cég megbízhatósága, ügyfélszolgálata, a kiszállítás gyorsasága, de emellett többnyire az ár a legmeghatározóbb faktor.
Ha azonban exkluzív és minőségi, különleges terméket vagy szolgáltatást szeretnénk értékesíteni, akkor nagyon fontos, hogy lehetőleg ezt ne átlagos honlap segítségével tegyük meg. Ekkor érdemes a minőségi weboldal készítésben gondolkodnunk.
Mitől lesz kinézetre minőségi egy weblap?
Első lépésben érdemes professzionális marketing céggel elkészíteni a marketingtervet. Ez alapján grafikus elkészíti a letisztult, egységes arculatot a logóval együtt. Általában drótváz is készül a webdizájner által, mely a honlap többnyire fekete-fehér vázlatos formája. Ekkor még van lehetőség módosítani a terven.
Elképzelhető, hogy nagyon konkrét elképzeléseink vannak a prémium honlap megjelenése kapcsán, de arra is van példa, hogy nem tudjuk pontosan mit szeretnénk. Ez nem probléma, erre vannak a marketing, SEO, grafikus és webfejlesztő szakemberek, hogy a közös alkotói folyamatból a lehető legjobbat hozzák ki.
Ha nem értünk hozzá, akkor fél tudással nem érdemes kísérletezni, ahogy villanyt sem állunk neki szerelni tudás nélkül. Ez egy külön szakma és az ismerősök véleménye sem biztos, hogy túlságosan releváns, ha nem értenek hozzá.
Éppen ezért a marketing terv alapján kell haladnunk és azt kell a gyakorlatba átültetni, melyben profi szövegírók is részt vehetnek.
A másik megoldás, hogy kimarad a weboldaltervezés és helyette előre megvásárolt grafikai sablonokat használunk fel, mely csak nyílt forráskódú rendszereknél szokott működni, lásd például WordPress.
Mi határozza meg a minőséget a motorháztető alatt?
Régen egyedi fejlesztésű honlapok voltak csak a piacon. Ez azt jelenti, hogy 0-ról kellett a dizájnt elkészíteni és utána ez alapján leprogramozni a honlapot, ami a funkcionalitást adta és megjelenítette a grafikai elképzelés alapján a honlapot. Ma is van lehetőség ilyen honlapot csináltatni.
Ma már mind a kettő (grafika és funkcionalitás) is elérhető előre elkészített elemekből is, így gyorsabban és költségkímélőbb módon lehet haladni. De ezek nem egyedi fejlesztésű honlapok, amik ezt lehetővé teszik, hanem úgynevezett nyílt forráskódú rendszerek.
A nyílt forráskód azt jelenti, hogy tejesen átlátható a rendszer a tovább fejlesztés, tovább építés lehetősége miatt és ingyenesen elérhető. Így bárki dolgozhat vele. A programozónak pedig a testreszabásért fizetünk.
Emellett az egyedi fejlesztésű honlapokhoz admin felület nem járt, így nem tudta az ügyfél szerkeszteni a saját honlapját. Várnia kellett mindig a webfejlesztőre és fizetnie minden alkalommal, ha valamit meg akart rajta változtatni.
Nem egyedi fejlesztésű, nyílt forráskódú rendszer, mely előre elkészített elemekből áll, például a WordPress, ami a világon a legnépszerűbb építő rendszere a honlapoknak. Magyarán, a legtöbb honlap WordPress honlap. Szinte bármit fel lehet vele építeni: céges bemutatkozó oldalt, blogot vagy hírportált, webshopot vagy ezek keverékét. Az alapmotor ingyenes és sok funkció szintén az, grafikai sablonokkal együtt, emellett folyamatosan fejlesztik. Ezt használja a Tv2, BBC, Harvard Egyetem és a Fehér Ház is.
Ráadásul arra is van lehetőség, hogy a meglévő WordPress alapmotort fejlesszük tovább programozás segítségével és így tegyük egyedivé. Ez természetesen a grafikai megjelenésre is vonatkozik. Emellett használhatunk akár ingyenesen vagy pénzért elérhető funkciókat, amiket már szintén előre leprogramoztak, mert már másnak is szüksége volt/van rá.
Ha csak magunknak akarnánk lefejleszteni, az komoly összegbe kerülne és ebben nincs benne a folyamatos frissítés. Mivel azonban másoknak is eladják, így töredék áron hozzájuthatunk és a fejlesztésük, frissítésük is garantált lehet, ha van elég érdeklődés rá.
Később természetesen bármikor dönthetünk úgy, hogy másikat megoldást választunk. A nyílt forráskódnak és népszerűségének köszönhetően azonban a negatív szándékú hackerek egyik közkedvelt célpontja a WordPress, így érdemes biztonságot kialakítani rajta tűzfallal együtt.
Ha túl sok plugint használunk (amit WordPress webfejlesztő más módon is helyettesíthet), akkor belassulhat a rendszer, mely bonyolult kódolás miatt is felmerülhet, ha például ilyen jellegű grafikai sablonban gondolkodunk a megjelenés tekintetében. Erre is érdemes figyelni.
A WordPress-t folyamatosan több ezren fejlesztik, de előfordulhat, hogy egymással összeakad egy-egy bővítmény, ha például nem a megfelelő időben frissítünk. Ezért a karbantartásra különösen figyelnünk kell. Ez természetesen az egyedi fejlesztésű honlapok esetén is nagyon fontos.
Az egyedi fejlesztésű honlapoknál pedig előfordulhat, hogy ki vagyunk szolgáltatva az adott cégnek (tisztelet a kivételnek), mert más nem szívesen veszi át az egyedi fejlesztésű honlapot, amit nem ismer és mire kiismeri, újat kódol. Ráadásul a felelősséget rajta követelik majd, pedig nem is ő építette fel a honlapot. Ezt sokan érthető módon, elkerülik inkább.
Megfelelő karbantartással (ami minden honlap esetén fontos) jó megoldás lehet a WordPress. Ha nem frissítünk egy honlapot, akkor a funkciók idővel nem fognak működni, szétesik a website és vírusos lesz. Ezáltal legrosszabb esetben a Google keresőből is kieshet. Ha adatvédelmi incidens történt a honlapon, azaz visszaéltek ügyfeleink adataival, azt 2 napon belül jelentenünk kell a hatóságoknak, akik vizsgálatot is elindíthatnak és emiatt büntetésre is számíthatunk.
Leírtam nagy vonalakban az előnyeit, hátrányait az egyedi fejlesztésű és nyílt forráskódú, például WordPress honlapnak. Ha prémium weboldal készítésben gondolkodunk, akkor ezeket kell végiggondolnunk.
Miben különbözik az ár?
A különleges, minőségi weboldal készítésnek köszönhetően kiemelkedhetünk az átlagos honlapok és eredmények közül. Fontos, hogy amit kommunikálunk az összhangban legyen a honlapunkkal is. Sokszor csak ezt látják az ügyfelek a cégünkből és nagyon hamar beskatulyáznak.
Ami a weboldalkészítés árait illeti, már abban is különbség van, hogy hazánkban vagy külföldön, nyugaton készítjük el a honlapot, ahol akár az ötszörösét is kifizethetjük ugyanarra a honlapkészítési munkára. Ez azért érdekes, mert az online világban nemigen vannak már határok az országok között.
A prémium weboldal készítés nyilván nem olcsó kategória. Nagyjából ez is az átlag kezdő piaci ár ötszöröse is lehet. Azonban nem mindegy, hogy hány aloldalra, funkciókra van szükség. Szükség van-e hírlevélrendszerre, űrlapmezőkre, webshop esetén milyen fizetési modulokat kell integrálni, hány termékről és azok variációiról (például egy cipő több színben és méretben is elérhető) stb.
A marketing szakember segítségével érdemes már konkrét elképzeléssel megkeresni pár honlapkészítő céget, akik szimpatikusak a számunkra. Komolyabb cég nem biztos, hogy szóba áll velünk, ha látja, hogy 15-20 helyről kérünk árajánlatot pár soros semmitmondó elképzelésre. Senki nem szeret potyára dolgozni, de ez nem jelenti azt, hogy az ügyfél ne vehetne igénybe weblapfejlesztőtől tanácsadást.
Hiszen az ügyfél tudja, hogy mit szeretne, a WordPress fejlesztők pedig azt tudják, hogy ez hogyan valósítható meg pontosan technikailag.
A prémium weboldal készítés elemeit pontosan meg kell határozni. Lehetnek ugyanis olyan háttérmunkák, amiket nem is látunk, de mégis lényegesek. Például egy SEO alap beállítás, mellyel egyedi (meta) szöveg és cím készíthető el minden aloldalhoz. Mikor valaki rákeres egy kulcsszó alapján valamire, akkor ezt látja először. Ez alapján dönti el, hogy minket vagy másik honlapot válasszon.
Az, hogy a honlaphoz legyen admin felület és általunk is szerkeszthető legyen, az alap. A reszponzív, azaz mobilbarát megjelenés is. De a gyorsaság, a védelem kialakítása a hacker támadások ellen már plusz dolognak szokott számítani. Szükség van a cookie sáv megjelenítésére is, mely kötelező elem. Természetesen csak modern, letisztult, egységes arculatban érdemes gondolkodni.
Azzal, hogy elkészült a prémium minőségű honlapunk, nem fog semmi sem történni
Több milliárd honlap áll rendelkezésre a világhálón, így azzal, hogy elkészült a kiváló minőségű honlapunk még nem fog semmi sem történni. Emiatt írtam, hogy legyen marketingtervünk és vagy folyamatosan fizetnünk kell a megjelenésért, példának okáért a Facebbok-nak, Google Ads-nek, vagy hónapokig, évekig kell a SEO-t építenünk többek között igényes, minőségi tartalommal és linképítéssel az oldalunkat.
Összefoglalva, minden helyzet és honlap más, így nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy van-e értelme prémium weboldal készítésben gondolkodnunk. Ha egy vállalkozás nem működik és nincs forgalom a honlapon, akkor azzal, hogy prémium honlapot hozunk létre valószínűleg semmi sem fog változni, mert 0 x bármi = 0. Ha azonban fontos az exkluzivitás és nemcsak hangzatos értelemben használjuk a prémium kifejezést, ugyanolyan áron megvásárolva a honlapkészítés szolgáltatását, akkor lehet létjogosultsága. Főleg, ha ki akarunk törni a hagyományos weblapok és eredmények világából.