Szeretnél egy klassz, letisztult, profi honlapot? Tudtad, hogy ha a WordPress weboldal sablonok árán és kinézetén kívül más paraméterekre nem figyelsz, akkor lehet, hogy újra kell az egész honlapodat csinálni? Ebből a cikkből kiderül mire gondolt a költő. Maradj itt akkor is, ha nem tudod melyek a legjobb WordPress sablonok. Az is ki fog derülni, hogy milyen egyéb megoldások vannak a honlap sablonokon kívül?
Egyedi fejlesztésű honlap és webdizájn
A weboldaltervezés során egyedi grafikai kinézetet adhatsz honlapodnak. Ezt webdizájner tervezi meg, aki addig finomítja a látványterveket, amíg áldásodat nem adod rá. Ezután ő (ha ért hozzá) vagy site-builder, esetleg webprogramozó összerakja a honlapot a kinézet alapján.
Ez hosszadalmasabb és drágább konstrukció, de ezáltal tényleg pontosan olyan weblapod lesz, amilyet megálmodtál. A folyamat része a drótváz elkészítése, mely tartalmazza többnyire fekete-fehér színben a menüpontokat, illetve elnagyolva a honlap struktúráját. Ezt a grafikus készíti el neked és ilyenkor még könnyebben van lehetőség átpakolni a honlapot, átnevezni a menüpontokat stb.
Általában, ha ezeket módosítani akarod, akkor mindig a weblapfejlesztőnek kell szólnod, aki elkészítette a honlapot, de az is lehet, hogy kapsz hozzá admin felületet, így te is, programozói tudás nélkül meg tudod változtatni a tartalmát a honlapodnak, ha kapsz hozzá egy szerkesztőt is. Különben csak a kódokon keresztül módosítható, amihez komolyabb tudás szükséges.
Tehát ezt hívjuk egyedi fejlesztésű dizájnak. Ez magára a honlap motorjára is igaz. Ha egyedi fejlesztésű honlapod van, akkor picit függsz a honlapkészítő cégtől, mert ő ismeri a honlapod szerkezetét. Sokan nem veszik át szívesen más munkáját, az után felelősséget vállalva.
Ha új funkciókra van szükséged, akkor ezekért általában külön fizetned kell és meg kell várni, hogy mikor ér rá a webfejlesztő és ha idővel megszünteti a vállalkozását, akkor ebből akadhat probléma.
A honlapot ráadásul folyamatosan frissíteni, fejleszteni kell. Azonban az egyedi fejlesztésű megoldás jó oldala, hogy nehezebben törik fel és ritkábban van szükség frissítésre és ha valami speciális dolgot tű pontos kinézettel szeretnénk megvalósítani, akkor jó megoldás lehet.
Bérelhető megoldások
Főleg webshop esetén szokták ezt a megoldást választani, bár például az Amerikai Egyesült Államokban már honlapok esetében is működik a dolog, lásd Squarespace. De a Wix oldalépítő is hasonló kategóriába tartozik. Kint webshop esetén a Shopify a másik népszerű megoldás.
Ezek mögött egy profi csapat van és hoszting szolgáltatástól a karbantartásig mindent megkapsz egy kézben. Ugyanis egy honlaptulajdonosnak a hoszting szolgáltatásért és domain fenntartásért is folyamatosan fizetnie kell. Aki webshopot üzemeltet az folyamatos plusz költségekkel számolhat, lásd például bankkártyás fizetés szoftver, illetve vásárlásonkénti jutalék megfizetése stb.
A funkciók ezeken a platformokon adottak, így ha nagyon egyedi dologra van szükség, akkor nem lehet beleprogramozni a honlapodba azt a megoldást. És nem tudod máshova sem elvinni a honlapodat, mert az ő rendszerükkel készült el.
Ha rövid távon, esetleg kezdő vállalkozóként próba gyanánt egyszerűbb megoldás is megfelelő a számodra, akkor ez jó lehet. Ha azonban inkább egy induló nagyobb költséggel megváltanád a szabadságodat és nem akarsz folyamatosan havonta fizetni, akkor érdemes WordPress-ben gondolkodni, bár a karbantartás költségei mindenhol felmerülhetnek.
WordPress, a legnépszerűbb megoldás
A világon a honlapok nagy része ezt az ingyenes motort használja. A BBC, a Fehér Ház, a Harvard Egyetem is többek között, hazánkban pedig a TV2 és egyéb hírportálok.
Teljesen átlátható, hogy mi van a motorháztető alatt, így bárki tovább építheti, fejlesztheti. A webfejlesztésért kell fizetned a WordPress programozódnak. Számtalan ingyenes és fizetős funkció érhető el plugin (bővítmény) formájában. Sőt, WordPress grafikai sablonok is vannak ingyen és megvásárolható konstrukcióban, így kisebb tanulással akár te magad is összerakhatod a saját honlapodat. De!
Ha rosszul lesz összerakva, mert több tucat plugint bekapcsolsz, akkor lelassulhat, összeakadhat a rendszer. Ezért ha komolyak a céljaid és pénzt szeretnél keresni WordPress honlapoddal, akkor inkább bízd profikra a dolgot és ne kísérletezz. Feltörhetik a rendszert. Legrosszabb esetben kieshet a Google-ból. És ha ügyfeleid adatit megkaparintják, jelezned kell azonnal a hatóságoknak és emiatt meg is bírságolhatnak.
A WordPress-nek és mindegyik megoldásnak vannak hátrányai. Könnyebben feltörhető – bár vannak hozzá biztonsági megoldások -, és könnyen belassulhat, ha nem figyelünk erre.
WordPress és egyedi fejlesztés kombinálva
Arra is van lehetőség, hogy alapnak a WordPress motort vesszük és egyedi fejlesztéssel kiegészítjük a pluginok helyett, ha például nagyon egyedi funkciót vagy webdizájn-t szeretnének megvalósítani rajta. Tehát van lehetőség egyedi WordPress sablon készítésre is.
Ha azonban valaki ezt már elkészítette és működik a dolog, akkor mi értelme fizetni a WordPress fejlesztőnek azért, hogy ezt megcsinálja?
Mi a különbség a fizetős és ingyenes WordPress sablonok között?
A weboldal sablonok lényege tehát, hogy előre, professzionális, egységes, letisztult grafikai sablonokat készítenek el. Ezeknek az elemei átpakolhatóak, a tartalom amúgy is egyedi lesz, így a végén nemigen lehet ráismerni.
Fizetős WordPress sablonok például a ThemeForesten találhatóak meg. Konkrét mintaoldalakat is láthatsz, hogy tudd példának okáért mi rakható ki belőle.
Ha nem szeretnél sok pénzt költeni webdizájnra és gyorsan szeretnél haladni, akkor ez egy jó megoldás lehet. Azonban a sablon árán és kinézetén kívül vannak egyéb fontos tényezők. Mivel sok embernek eladják ezeket, így az árban túl nagy különbség nincsen, így ez nem lehet szempont egy komoly vállalkozónak.
De az már nem mindegy, hogy egyszer vagy havonta, évente kell rendszeresen kifizetni a pénzt. Ahogy az sem, hogy milyen cég áll mögötte. Mennyire megbízható? Ha holnap problémád lesz vele, akkor elérhetőek-e? Sokféle grafikai sablonnal dolgoztunk már és a ticketing rendszeren, az e-mail kommunikációs megoldásig több féle sablon íróval beszéltünk.
Ha nem frissíti rendszeresen a WordPress weboldal sablont aki létrehozta, akkor idővel széteshet a honlapod, vírusos lesz és kikerülhet a Google rendszeréből. Ha ingyenes, akkor túl sok jogod sincsen, hogy bármit számon kérj. Ráadásul, ha lassú a betöltődése a WordPress sablonnak, akkor szintén elveszítheted az ügyfeleket.
Lehet gyorsítani a honlapbetöltődés sebességén, de a bonyolultan hosszú, felesleges kódsorok lassítják a rendszert. Ezért ha valaki több 10.000 terméket, vagy nagyon sok tartalmat szeretne megosztani WordPress honlapján, akkor azt érdemes először végiggondolnia.
Az sem megoldás, ha a grafikai sablon mintaoldalán leméred a sebességet, mert a te honlapod másik szerveren lesz, így más eredményeket fogsz tapasztalni. Ezt mi is teszteltük. A tárhely szolgáltatók között is nagy különbség van.
Egyik tesztelésünk alkalmával egy felhő alapú Google által üzemeltett szerveren 1-2 másodpercen belül betöltődött a honlap, amíg egy átlagos szerveren ugyanaz a honlap 8 másodperc után jött be. Ez azért nagy különbség és mivel komoly nagy hírportálok is működnek sok 10.000 tartalommal WordPress alapon, ezért vannak speciális megoldások ezekre a problémákra. Kérdés, hogy megéri-e ebbe befektetnünk.
Érdemes fizetős grafikai sablonban gondolkodni és alaposan utánanézni a dolognak, de a legjobb, ha WordPress szakértő tanácsát kikérjük első lépésben. Ugyanis minden cél, honlap más, lehet, hogy nekünk teljesen más megoldásban érdemes gondolkodnunk és ha nem értünk hozzá, akkor utólag megbánhatjuk a dolgot.
Mi az a WordPress Divi sablon?
Ez a legnépszerűbb fizetős grafikai sablonja a WordPress-nek. Ha közvetítőn keresztül vásárolsz mellé oktatást is, akkor akár ingyenes Divi sablonokra is szert tehetsz. A Divi support angolul, éjjel-nappal, heti 7 napban elérhető az ügyfelek számára. Pár órán belül mindig szoktak válaszolni, van amikor hamarabb. Chat formájában érhetőek el és ha nem tudod kivárni, akkor e-mailen küldik a választ.
Nagyon kényelmesen egy gombnyomással adhatsz nekik hozzáférést a honlapodhoz, miután egyes esetekben erre felkérnek.
A Divi sablon árát évente kell megfizetni, de megvásárolhatod az örök frissítési jogot is. Ezért ha több évben gondolkozol, akkor érdemes ezt megvásárolni. Sok honlapkészítő cég ezt beépíti az árajánlatába. A Divi sablon használata a Divi készítők által videó és leírás formájában is megtalálható.
A Divi sablont kipróbálhatod ingyenesen egy rövid időszakig és ráérsz utána megvásárolni.
Ingyenes WordPress sablonok is elérhetőek. Ha azonban évekig nem frissítik, akkor biztonsági kockázatot jelenthetnek, hiszen ezeken keresztül is feltörhető a honlap!
Érdemes akár külön a kategóriák alapján rákeresni az adott WordPress grafikai sablonra. Minél kevesebb kép, videó található rajta annál gyorsabb lesz a betöltődése. Természetesen ezek méretét amúgy sem árt szabályozni, de ez már a SEO stratégiával függ össze.
Az, hogy reszponzív (mobilbarát) legyen a weboldal sablon az nem kérdés. Legyen hozzá elég dokumentáció, leírás, hogy tudd használni. Nagyon fontos kérdés az is, hogy milyen szövegszerkesztő jár hozzá. Könnyedén tudunk-e vele dolgozni? Találkoztunk olyan esettel mikor a fizetős szövegszerkesztő bele volt csomagolva a grafikai sablonba, de később nem frissítették, így azt külön meg kellett venni hozzá.
A Divi sablonnak saját szövegszerkesztője van (Divi Builder), így az biztosan kompatibilis vele. Ugyanis ezek is okozhatnak problémát. Tehát ezek mind fontos kérdések. A céltól függően sok praktikus vagy kötelező dologra szükség lehet. Ezek lehetnek alap SEO beállítások, amiket, ha nem támogat a grafikai sablon, akkor utólag meg fogjuk bánni a dolgot. Az ingyenes WordPress sablonok pedig megköthetik a kezedet, példának okért nem tudsz megváltoztatni betűtípusokat, nincs hozzá komolyabb szerkesztő, effekteket sem tudsz beállítani stb.
A Divi egyébként drag-and-drop weboldalépítő platformként működik, így nagyon gyorsan és praktikusan lehet vele dolgozni. Állandó elemeket is lementhetsz a könyvtárba, melyeket például kirakhatsz több aloldalra és így elég egy helyen módosítanod, mindenhol módosításra kerül az adott tartalom. A böngészőhöz tartozik a helyesírás ellenőrzése, ez jelenleg fejlesztés alatt áll. Emellett, ha kívülről szerkeszted a honlapot és közvetlenül ott írod át a tartalmat, akkor szintén lehetnek anomáliák, de erről tudnak és keresik a megoldást. Mivel folyamatosan változnak, frissülnek ezek a rendszerek, így sosincs kész.
A grafikai sablonok előnye
- Ingyenes vagy alacsony ár (például 0-100 dollár)
- Gyorsan elkészíthető a honlap, webshop
- Könnyen és egyszerűen testreszabható
- Professzionális, modern, letisztult arculat és design
- Webfejlesztői tudás nélkül is kezelhető
- Számtalan ingyenes és alacsony áras funkcióval rendelkezik
- Megtanulható a kezelése, karbantartása
- Számtalan cikk, videó és WordPress szakember áll rendelkezésre
A sablonok hátránya
- Belassulhat az oldal, ha bonyolult módon lett megírva
- Ha nem frissítik (például ingyenes megoldások), idővel széteshet a honlap, vírusos lehet stb.
- Ha nem megfelelő a support, akkor nehéz a javítás
- Ha nem alakítjuk át túlságosan, akkor nem biztos, hogy túl egyedi lesz a honlapunk
- A WordPress motor könnyen feltörhető a nyílt forráskód miatt
Egyedi fejlesztésű weblapok előnye
- Teljes mértékben az ügyfél igényeire vannak szabva, optimalizálva kinézet és funkcionalitás tekintetében
- A vizuális megjelenés is a nulláról kerül megtervezésre és nem kész sablonok közül kell választani
- Ha jól van megírva, felesleges elemeket nem tartalmaz, így gyorsan betöltődik
- Bármilyen speciális dolog leprogramozható
Egyedi fejlesztésű honlapok hátránya
- Lassan készül el
- Jóval drágább
- Kiszolgáltatottságot adhat a weblapkészítő cég irányába, mert ő ismeri pontosan, hogy mit miért csinált
- Ha nincs admin felület, akkor a módosítás minden alkalommal pénzbe kerülhet
- A továbbfejlesztése pénzbe kerül és a frissítés, karbantartás is (nem tudjuk magunknak elvégezni)
Multipurpose weboldal sablonok
Léteznek multipurpose weboldal sablonok, amik több funkciósak és rengeteg fajta weblapot lehet összekattintani a segítségükkel. Ezek lehetnek példának okáért fizetős hirdetésből érkező landing aloldalak is, amik nagyon látványosak. Általában rövidtávú marketingcélokra szokták felhasználni ezeket.
Összefoglalva, ha a számodra legelőnyösebb fizetős WordPress weboldal sablont keresed, illetve gondolkozol más megoldásban is, akkor a legjobb, ha beszélsz nulladik lépésben egy WordPress szakértővel. Hiszen minden helyzet, weblap más. Ő biztosan tudja, hogy hogyan lehet megvalósítani azt, amit szeretnél. Ha magadnak építenéd fel a honlapot, akkor előbb érdemes megtanulni a szakmát. Ezt nem lehet egy cikkben átadni. Számtalan probléma léphet fel, hiszen ez is egy külön szakma. A karbantartásról, frissítésről, biztonság kialakításáról nem is beszélve. Ha komolyak a szándékaid, pénzt szeretnél keresni honlapoddal, webshopoddal, akkor nem érdemes kísérletezned. Válaszd a biztos utat, ami működik.