Oldal kiválasztása

Egyszerű WordPress oldal költöztetés, hogy ne vesszen el a honlapod egy része

Szerző:

Hogyan lehet gyorsan, egyszerűen, programozói tudás nélkül WordPress weboldal költöztetést végrehajtani? És mi miatt szállhat el a honlap a végén? Milyen speciális helyzetek vannak, amiket nem látunk előre? Mi van akkor, ha a linkek (honlap elérhetőség) nevét is meg kell változtatni a költöztetés során? Egyáltalán mikor van szükség WordPress oldal költöztetésre?   

Minden WordPress honlap más, így összeakadhat a rendszer, ha erre nem figyelünk

Ha WordPress weboldal költöztetést tervezel (honlap migrálása) és egyik hosting szolgáltatótól a másik tárhely szolgáltatóra váltanál, akkor érdemes 0. lépésben átgondolni néhány dolgot.

Ugyanis minden helyzet más. Ott kezdődik a történet, hogy ugyan mindegyik WordPress azonos motort használ, de más-más pluginokat, bővítményeket, amikből több ezer van és mindenki az igényeinek megfelelően kiválaszthatja a legmegfelelőbbet, ill., amire szüksége van.

Ezeket folyamatosan fejlesztik, frissítik, de nincs előzetes megbeszélés arra nézve, hogy a kompatibilitása megfelelő marad-e azután is, ha példának okáért én plugin fejlesztőként megváltoztatom a mapparendszer struktúráját és máshol lesz megtalálható néhány tartalom.

Amikor egy WordPress honlap vagy webshop elkészül és előtte már volt honlap a tárhelyen, akkor vagy ideiglenesen ki van írva, hogy a honlap fejlesztés alatt áll és a háttérben megy a munka, vagy egy teszt aldomain-en történik a fejlesztés, például teszt.honlapod-címe.hu, esetleg teszt.weblapsuszter.hu, ami jelszóval le van védve, hogy ne láthassa bárki.

És amikor elkészült a weblap, webshop és tesztelve lett, a megrendelő is elégedett vele, akkor elkezdődik a WordPress weboldal költöztetés. Igen ám, csak ilyenkor a teszt.honlapod-címe.hu/aloldalak helyett honlapod-címe.hu/aloldalak lesznek. Ezt sok ezer helyen át kell írni, nemcsak például a menüben, behivatkozott képek stb. esetén, hanem amire valahol hivatkozik az oldal, ott mindenhol cserélni kell.

Azonban van olyan plugin, ami ezt „nem szereti”, esetleg ezek az URL-ek (linkek) ki vannak írva, így cserélni kell őket, vagy nincsenek kiírva, mert / jel hivatkozik rájuk, ami helyettesíti a weboldalad címét, így nem kavar be a változtatás. A plugin írói a saját szájízük szerint fejlesztenek, ezt nem ellenőrzi senki, hanem élesben derül ki, ha probléma van velük.

Ez a WordPress honlap költöztetése során abban szokott megnyilvánulni, hogy a migráláskor a honlap egy része nem jelenik meg, illetve nem működnek megfelelően a funkciók, hiszen a linkek nem lettek megfelelően, vagy mindenhol kicserélve. 

 

Ha egyedi fejlesztés is van benne, az tovább bonyolítja a dolgot

A problémát tovább fokozza, hogy egyedi fejlesztés is lehet a WordPress-ben, ami, ki tudja hogyan lett megírva, hol található meg pontosan. Ezért, amikor egy honlapnak második, harmadik webfejlesztője kezd el dolgozni rajta, akkor sok probléma felléphet.

Az ügyfél, honlapkészítés WordPress alapon gondolkodva kifizetett egy csomó pénzt, hogy legyen egy klassz honlapja. Aztán valamivel nem volt elégedett, esetleg nem volt megfelelő tudással megáldva a WordPress szakember és elváltak az útjaik.

Ugyanis az ügyfelek nem tudják, hogy általában nagyobb tudás kell egy WordPress honlap fenntartásához, hibajavításához, vírusmentesítéséhez, mint grafikai sablonból összeklikkelni egy oldalt, amihez nem feltétlen kell programozói tudás sem.

Ezért az ügyfél érthető módon, már nem akar nagyon fizetni és stresszes, hogy nem működik a honlap. A következő WordPress fejlesztő pedig gyorsan javítsa a hibát, amiért sok pénzre ne számíthat és kicsit fenntartása is lesz az ügyfélnek a csalódás miatt. Ez nem olyan látványos munka, mint a nulláról felhúzni egy szép WordPress honlapot. A sok ezer kódból ennek ellenére meg kell keresni a hibát és közben esnek ki a csontvázak, amit előre nem lehet látni, így még az árazás is aggályos. Még akkor is, ha érthető, ha ügyfél erre már nem akar szánni pénzt.

Éppen ezért sok WordPress szakértő nem vállal meglévő honlap fejlesztést, hanem csakis az ő általa létrehozott új weblap, vagy webshop kapcsán fogad megrendeléseket.

 

A szerver php verziója és egyéb nem várt hibák

Tapasztaltunk olyan hibát is, hogy az ügyfél mindent előkészített és precízen elindította a folyamatot, aztán jött a meglepetés. A másik tárhelyen elavult volt a szerver php verziója, ami nem felelt meg a grafikai sablonnak, így „elszállt” az oldal. Természetesen máshol is bekavarhat ez a dolog. Egyes tárhely szolgáltató automatikusan fejleszti ezt, de vannak olyan hoszting szolgáltatók is, akik például a cPanel programot használva, lehetőséget biztosítanak az ügyfélnek, hogy beléphessen erre a felületre és maga átválthasson magasabb php verzióra.

Problémát okozhat az is, ha a memória az új tárhelyen nincs beállítva. Ha grafikai sablont használunk, akkor az ahhoz tartozó leírásokat vegyük alapul és ez alapján legyen beállítva a szerver. Különben elképzelhető, hogy nem megfelelően települ majd a sablon, vagy migrálás során a kész tartalom.

 

 

A hosting szolgáltató paraméterei

WordPress költöztetés új tárhelyre történő projekt kapcsán merült fel az egyik webshopnál az a probléma, hogy a migrálás során egy átlagos kezdőoldal, ami nem volt telezsúfolva képekkel és egyéb lassabban betöltődő tartalommal, 7-8 másodperc alatt jött be. Végül felhő tárhelyre költöztettük, ami ezt leredukálta 1-2 másodpercre. Azért nem mindegy. Ráadásul árban sem volt nagy különbség.

Ezért nem mindegy, hogy hol hosztolunk. Lehet, hogy kicsit olcsóbb az egyik tárhely, de cserébe elveszíthetjük az ügyfelek felét, vagy nem kapunk megfelelő supportot, esetleg feltörik a honlapunkat és plusz kiadásaink lesznek a stressz mellé. Így a végén sokkal drágább az, ami a legolcsóbbnak tűnt…

 

 

Behivatkozott tartalmak problémája

Találkoztunk az egyik WordPress oldal költöztetése során azzal a problémával, hogy a honlap úgy lett összerakva, hogy egyes tartalmak, például képek, nem voltak meg fizikailag, hanem be lettek hivatkozva egy felhőből. Ezáltal sokkal gyorsabb volt a honlap. Igen ám, csak a WordPress weboldal költöztetés során ezt figyelembe kell venni, különben a honlap egy része hiányozni fog. És ez egy működő, nagy forgalmú webshop esetén elég ciki tud lenni.

 

Levelezés és domain átirányítási gondok

Olyan esettel is találkoztam, mikor a domain-t elfelejtette az ügyfél áthozni. Természetesen át is lehet irányítani. De érdemes egy cégnél tartani a domain-t és a weboldal tartalmát és akár a levelezést is. És így, a meglepetést meghagyjuk karácsonyra.

 

Adatbázis problémák

Egy honlap nemcsak a file-okból áll – lásd képek, funkcionalitást betöltő egyéb file-ok stb., amik például FTP-n keresztül érhetők el -, hanem adatbázisban elérhető táblákból (MySQL). Ezeket is le kell másolni és importálni WordPress honlap költöztetése során.

 

Nem megfelelő időben történő exportálás

Futottam bele olyan problémába is, amikor az ügyfél nem egy időben másolta le a weblap tartalmát FTP klienssel és az adatbázist (MySQL). Olyanra is volt már példa WordPress oldal költöztetése során, hogy nagy terjedelmű webshop lévén, elkezdte lemásolni a tartalmat az ügyfél, de közben valaki módosítást hajtott végre a honlapon. Ez lehet módosítás, frissítés, esetleg egy regisztrált ügyfél részéről. Ezek az adatok elveszhetnek akár a megrendeléssel együtt. A rosszabb eset, hogy emiatt módosulnak a táblák és szintén szétesik a weblap.

 

Egyéb másolandók, amik kimaradtak

Az egyik alkalommal az ügyfél arra panaszkodott, hogy mindent átmásolt, be is jön a honlap, de a feliratkozó formokkal volt gond. Kisebb kutatás után kiderült, hogy olyan hírlevélküldő szoftvert használt, ami a tárhelyre a gyökérkönyvtáron kívül egy másik mappában volt megtalálható. Emiatt ezt elfelejtette áthozni az ügyfél. Ezért a hírlevélre történő feliratkozás sem működött már a hírlevélküldéssel együtt és a statisztikákba is bekavart a dolog.

 

A honlap költöztetés során egyáltalán nem működött az oldal

Egy másik esetben az új tárhelyen a mappák jogosultsága (lásd törlése, módosítása) korlátozva volt és másik mappába kellett volna bemásolni az elköltöztetett WordPress honalpot.
A másik opció, ha rejtett file-okról van szó, amik nem látszanak. Ilyenkor az FTP klienst be kell kapcsolni, hogy ezeket is lássuk.

Megnézhetjük a file-ok jogosultságát is, például w (write permission, azaz írási jogkör), r (read permission, azaz olvasási jogkör), x (execute permission, azaz futtatási jogkör), – (no permission, nincs engedély).

Általában a stat (statisztikákat tartalmazza) és log (hibanapló) mappáját nem engedi törölni a tárhely szolgáltató egyes esetekben és ez végül is érthető. A honlap tartalma pedig a public html vagy www mappában is lehet, de az is előfordulhat, hogy egyből a gyökérkönyvtárban találjuk meg.

Ha a hibanapló az „enyhébb” hibákat, vagy javaslatokat is jelzi és folyamatosan keletkeznek ilyen hibák, akár percenként, akkor előfordulhat, hogy ezek a kiírások idővel annyi helyet elfoglalnak, hogy megtelik a tárhely mérete (kvótája) és nem jön be idővel a honlap.

 

Domainváltásból eredő probléma

A fent leírt URL megváltozásán kívül más probléma is adódhat ilyenkor. Az új domain megigénylése után elképzelhető, hogy egy ideig ideiglenes útvonalon keresztül érhető el a hoszting szolgáltatás és nem a végleges tárhelyen. Ez új honlapok esetén is előtérbe kerülhet. Ilyenkor itt is felépíthető a honlap és miután a véglegesítés megtörtént, elvégezhetjük a szükséges beállításokat például a wp-config file-ban.

A weblap költözés során elkerülhetjük azt, hogy ne essen ki a honlap elérhetősége ezen időszak alatt. Ebben az esetben szokták a hosts beállításokat elvégezni (ezzel úgy tudjuk tesztelni a domain-t, mintha már a végleges helyre mutatna).

 

Egyéb nem várt gondok

A WordPress plugin elképzelhető, hogy csak egy részét másolja át a tábláknak. Emellett arra is volt precedens, hogy a SSL beállítás nem volt elvégezve (https helyett http volt beállítva). A htaccess file-t is felülírhatja akár a grafikai sablon vagy cache, esetleg security plugin (erről lesz még szó), illetve mappa rendszer más URL-en érhető el (azonos domain esetén is előfordulhat, lásd amiről fent írtam) és az open dir beállítás a szerveren is okozhat gondot. Az is lehet, hogy több hibát kell visszafejteni egyszerre.

 

Hibáztunk a WordPress migrálása során, de nem tudunk róla

Elképzelhető, hogy sikerült a WordPress oldal költöztetése, de hibáztunk, amiről nem is tudunk és sosem tudjuk meg. Például az error log mappát a gyökér könyvtárba tettük és emiatt később feltörik a honlapunkat. Elég sok mindent meg lehet még említeni, példának okáért sérülhetett a file, amit migráltunk, vagy gond lehet a cron jobs beállítással is.

 

Mi a helyzet webshop, például WooCommerce költöztetése során?

Magát a WooCommerce – ami a legnépszerűbb plugin WordPress webshopoknál -, rendelkezik export funkcióval, így ki tudsz mindent exportálni. A webshopot is hasonlóan kell migrálni, mint a honlapokat, de itt ügyelni kell a bankkártyás beállításokra, licenszekre stb.

 

Ha biztosra akarsz menni…

…akkor érdemes figyelembe venned, hogy ez is egy külön szakma, ahogyan az autószerelés vagy házépítés. Kísérletezni lehet, ha van időd, kedved, türelmed, energiád és hajlandó vagy tanulni és nem gond, ha szétesik az oldalad.

 

A WordPress oldal költöztetése

Lehet manuálisan és pluginokkal migrálni a honlapodat. Mind a kettőt leírom, de saját felelősségedre tudsz ez alapján garázdálkodni az infóval és előtte érdeklődj a tárhely szolgáltatódnál mielőtt belefogsz.

 

Manuális WordPress weboldal költöztetés

Manuálisan első lépésben az adatbázis mentésével kezdj, ami a cPanelen belül megtalálható. Külön ki exportálhatod, de ehhez nem árt tudni, hogy a te esetedben a táblák hogyan vannak elnevezve. Ebből lehet ugyanis következtetni arra, hogy melyik program használja. Emellett van a cPanelen „varázsló” funkció is az egyszerűbb exportáláshoz.
Ezután az új oldalon érdemes a másik helyen használt adatbázis nevet és jelszót megadni az adatbázis létrehozásánál, ezzel megkönnyítve a munkánkat. Be kell importálni a táblákat és utána az indítás gombra klikkelni.

 

 

cPanel segítségével vagy FTP klienssel (például WinSCP vagy FileZilla) mentsük le a megfelelő mappában található weblapunk tartalmát.
Ha új elnevezésű és jelszóval rendelkező honlapot hozunk létre, akkor a wp-config file-ban ezeket át kell írni. Különben az adatbázis nem tud csatlakozni a honlaphoz és ez a hibaüzenet fog megjelenni a honlapunkon. Az adatbázishoz tartozó nevet, ill. felhasználó nevet és jelszót kell megadni.

Ha új domain-re kerül a honlapunk, akkor át kell írni az URL-t is. Ezt cPanelen belül Adatbázisok / phpMyAdmin-on belül a kiválasztott adatbázis a wp options táblában lehet.

Ezután kell a domain-t átirányítani az új szerverre. Kérdéses, hogy milyen névszerver van beállítva. Ha az adott tárhely névszerverei, akkor általában a cPanelen belül a DNS rekordoknál kezelhetőek ezek a beállítások. Általában 20-30 perc a frissülési időtartam, de találkoztam olyan szolgáltatóval is, ahol több órát állítottak be, így többet kellett rá várni. A névszerver beállítások kapcsán keresd fel a tárhely szolgáltatódat.

 

WordPress honlap költöztetése pluginnal

Vannak fizetős és ingyenes pluginok. De nem biztos, hogy megfelelően működik majd a honlapoddal a migrálás során. Egyes pluginok esetén több munkád lesz így és van olyan is, ahol fél perc alatt elindítható a folyamat. Az új pluginok letöltése előtt ellenőrizd, hogy kompatibilis-e a te WordPress verzióddal a bővítmény és, hogy mikor volt az utolsó frissítés, hányan használják. Érdemes viszonylag friss verziót választani, amik kapcsán jók a visszajelzések is.

Mikor plugint telepítesz, akkor a hozzá tartozó táblákat is felmásolod a honlapodra. Ha a plugint törlöd, sajnos nem garancia, hogy a tábla is törlődik, így azokat érdemes néha rendbe rakni, hogy ne maradjon fenn felesleges tábla a honlapodon, ami feleslegesen foglalja a helyet és feltörési lehetőséget is magában hord.

 

All-in-One WP Migration plugin

Az új tárhelyre telepíts egy friss WordPress-t és utána használhatod például ezt a pluint: All-in-One WP Migration amit szintén telepítenünk kell az új oldalon is.

Ez az ingyenes WordPress weboldal költöztetésére alkalmas plugin 500 MB-ig működik. Afölött fizetnünk kell érte. Meg kell csinálni az exportot, letölteni és ezt kell az új oldalra feltölteni, importálni. A frissen telepített „üres” WordPress file-jait felülírhatjuk a honlapunk file-jaival.
Mindig legyen teljes back up a honlapunkról mielőtt bármibe is belekezdünk, hogy probléma esetén azt vissza tudjuk másolni. Emellett célszerű picit rászámolni a szolgáltatás lemondását illetően a régi tárhely szolgáltatónál, hogy ha probléma lépne fel, akkor is elérhető legyen a honlap, webshop folyamatosan.

Ha megakad a folyamat az importálás során, akkor megoldhatja a problémát, ha a cPenelen belül a Biztonság / ModSecurity menüpontban rákeresünk a domain névreés kikapcsoljuk a beállítást. Ezután újra el kell indítani az importálást és a legvégén visszakapcsoljuk ezt.
Ezután a Proceed gombra klikkelve felülíródnak a honlapon és adatbázisban a file-ok. Ezután egy ellenőrző ablak jelenik meg, amit át tudunk nézni és ezt követően szükséges az átirányítást elvégezni.

 

Duplicator plugin

Ez az ingyenes WordPress weboldal költöztetésére alkalmas plugin is 500 MB-ig működik. Afölött ezért is fizetnünk kell. A Duplicator plugin segítségével is végrehajthatod a WordPress oldal költöztetését. Packages / Create New gombok megnyomásával indítható el a folyamat. Ezután a Next-re klikkelve ellenőrizzük, hogy minden rendben van és ha igen, akkor a Build gombra nyomjunk rá.

Az ablakot nyitva hagyva elkészül az Installer és egy Archive file. A „One click download”-ra klikkelve töltsd le és az új oldalon az FTP-n keresztül a megfelelő mappába töltsd fel. Általában fő domain esetén a public_html nevű üres mappába kell feltölteni, de ez változó lehet.
Ezután a cPanelen új adatbázist kell létrehozni. Új felhasználót teljes hozzáféréssel kell létrehozni, amit ehhez hozzárendelünk.

Ha szeretnéd, hogy a költöztetés ideje alatt is működjön a honlap, akkor a hosts file-okat kell átírni, hogy az új tárhely IP címére mutasson.
Ezután a honlapod-címe.hu/ installer.php URL-en el kell indítani a folyamatot. Ellenőrizd, hogy minden adatot tartalmaz-e. Ezután klikkelj a Next gombra.
Meg kell adni az URL-t, ha domain módosítás van, akkor azt kell begépelni. Elképzelhető, hogy a .htaccess file módosítva lett. Ilyenkor vagy egy friss alapértelmezett változatot kell feltölteni vagy a régit. Ezután jöhet a domain átirányítás.

 

Egyéb pluginok

A Migrate Guru pluginnal csak e-mail címet kell megadni és automatikusan működik a dolog. De nekem az volt a tapasztalatom, hogy nem sikerült a migrálás, de ez honlapfüggő is. A WP-staging pluginnal pedig egy kb. fél gigás honlap költöztetése megállt a végén. Ha eltérő domain-t kell beállítanunk, akkor a fizetős változatra lesz szükségünk.

Összefoglalva egy egyszerűnek tűnő WordPress oldal költöztetése sok hibát magában rejthet. Igyekeztem a legfontosabb dolgokat leírni, hogy egyszerű legyen a WordPress oldal költöztetése, de minden eshetőségre nem lehet kitérni. Ha nem szeretnél kísérletezni és rizikózni, akkor bízz meg egy WordPress szakértőt a dologgal.

Keresztes Attila

Keresztes Attila

Weblapsuszter

MI (mesterséges intelligencia) működtetését tanulmányozva több, mint 10 éve WordPress rendszerrel foglalkozunk. Nem működik WordPress weblapod, webshopod? Vírusmentesítésre, karbantartásra vagy akár különleges továbbfejlesztésre van szükséged? Esetleg új, prémium minőségű honlapot szeretnél, amire büszke lehetsz és kiemel a konkurencia közül? Keress bátran és mondd el mit szeretnél pontosan.