Oldal kiválasztása

Az akadálymentes weboldal jelentése és létrehozása

Szerző:

Mit jelent az akadálymentes weboldal? Miért fontos az akadálymentes honlap? És mi nem számít annak? Hogyan történik a weboldal akadálymentesítése például WordPress honlap esetén?

Az akadálymentes weboldal azt jelenti, hogy olyan honlapban gondolkodunk ami lehetőleg, minél több ember számára elérhető. Természetesen ez iparágfüggő és beruházás kérdése is lehet. Ráadásul érdemes célzottan csak arra a területre fókuszálni, amiben valóban jók vagyunk. És a szolgáltatásunkat csak a tényleges célcsoportnak, buyer personának felkínálva. Elkerülve a web szemetelést.

Az akadálymentes honlap nagyobb forgalmat generálhat, mely SEO szempontból is pozitív elbírálást eredményezhet és 1999 óta aktuális a dolog: Web Content Accessibility Guidelines (Útmutató Online Tartalmak Akadálymentesítéséhez).

 

Hogyan valósítható meg a weboldal akadálymentesítése?

Ha az a fő cél, hogy a honlap akadálymentesített weboldal legyen, akkor gondolkodhatunk egyből WordPress oldalban. Ha pedig rendelkezünk ilyen rendszerű weblappal, akkor is meg tudjuk valósítani azt, hogy a honlap akadálymentesítése megfelelő legyen.

Erre rendelkezésre áll például a Wp Akadálymentesítés plugin. Természetesen telepítés előtt ellenőrizd azt, hogy mikor frissült utoljára és kompatibilis-e a te WordPress verzióddal. Főleg a grafikai sablon miatt lehet ez fontos. A plugin írójának itt érhető el a honlapja: Joe Dolson.

 

Milyen legyen az akadálymentes weboldal?

Nem teljesen egzakt a válasz. Nem arról van szó, hogy van egy csekklistánk és azon végig megyünk és kész. Inkább egyfajta megközelítést rejt magában. Nézzünk erre példákat.

Lehetőleg a legtöbb érzékszervvel felfoghatóvá kell válnia a weblap által közölt tartalomnak. Legyenek elválasztva megfelelő módon a tartalmak egymástól, mely természetesen a gombokra és valamennyi tartalomra igaz. Ezáltal megfelelően kezelhető az akadálymentesített weboldal.

Fontos, hogy a user egyértelműen tudja, hogy hol kell továbbmennie, ne kelljen találgatnia. A honlap legyen letisztult és egyértelmű. Ez alapján nagy betűméretre, levegős sorközökre van szükség.

Jó megoldás lehet a linkek eltérő színezése mellett, aláhúzni azokat. Erre azért van szükség, mert vannak színvakok, akiknek ezáltal tudunk segíteni. És ne legyen az oldal tele mindenféle effektekkel, amik elvonják a figyelmet.

A kattintható szöveg is legyen egyértelműen nagy, mely mobilon is megfelelő távolságra van a többi elemtől. Az is fontos, hogy a menürendszer egységes legyen, ne zavarodjon össze az ember azáltal, hogy egyszer csak egy olyan aloldalra érkezik, ahol teljesen más a menü. Legyen minden logikus és következetes.

Az nem kérdés, hogy csak reszponzív megoldásban érdemes gondolkodnunk, mely mobilon, tableten és asztali gépen is megfelelően működik. Ez ma már alap…

Érdemes egyszerűen írni és nem elveszni a szakmai kifejezésekben. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet szakmai kifejezéseket használni, ha azokat elmagyarázzuk, sőt!

Érdemes edukálni az érdeklődőt, de ha nem szakmai folyóiratnak írunk, a szakmai kollégák részére, akkor felesleges túlzásba esni. Abban az esetben természetesen nem kell külön mindent elmagyarázni, hiszen erre vannak a szakkifejezések. Emellett a rövidebb mondatok is könnyebben célt érhetnek el.

Ráadásul manapság a telefonon keresztül olvassuk a weboldal tartalmát, közben lehet, hogy éppen megjött a busz, vagy valaki megszólított, így nem mindig tudunk töretlen figyelemmel minden szót végigolvasni és értelmezni. Amúgy sem így olvasunk…

A betű és a háttér színei legyenek olyanok, hogy könnyen olvasható legyen a weblapon lévő tartalom. Amúgy zavaró lehet, ha egy honlapon sok olvasnivaló van és azt nehéz elolvasni. Esetleg sokak számára folyton szemüvegre van szükség vagy nagyítgatni kell a képernyőt. A letisztult, szép design ebben az esetben nemcsak szép, hanem hasznos megoldás is. Ellenőrizd a honlapodat a Website Accessibility Checkerrel.

 

Látássérült emberek gyakran használnak olyan programokat, amik felolvassák a weboldal tartalmát. Természetesen a képet ilyenkor nem látják, így ilyenkor az általunk „alt” mezőbe írt szöveg kerül felolvasásra.

Ez SEO szempontból amúgy is kötelező kitölteni. Attól függetlenül, hogy a Google képes a képet értelmezni és indexelni. A Search Console jelezni szokta egyébként, ha a különféle címkékkel, feed-del probléma van, például hiányosak.

Sokan nem tudják az egeret használni. Ők a tabulátor billentyű megnyomásával lépdelnek sorban, az oldalon lévő linkeken és entert nyomnak arra, ami tetszik a számukra. Ezt ugrólinkeknek hívjuk.

 

Az akadálymentes weboldal elkészítésének két lehetősége

A legjobb megoldás, ha olyan grafikai sablont választunk, mely akadálymentes weboldal készítés céljával készült el. Ingyenes sablonok között is lehet ma már találkozni ilyennel.
Az akadálymentesítés weboldal esetében így valósítható meg a legkönnyebben. Ha már egy másik sablon van telepítve, akkor átkapcsolással valószínűleg újra kell csinálni az egész honlapot.

Az akadálymentes honlap készítés kapcsán tehát két megoldás létezik. Az egyik az, hogy egyből specifikusan olyan WordPress sablont választunk, ami ezzel a szándékkal készült el. A másik variáció pedig az, hogy elkezdjük a honlapunkat finomhangolni, beállítani, hogy akadálymentes honlap legyen belőle.

A Twenty Sixteen például egy ingyenes WordPress sablon, amivel akadálymentes weboldal építhető fel. Publikálásra tökéletes lehet. A Manduca is jó megoldás lehet.

Ha a WordPress kritériumoknak megfelel egy grafikai sablon, akkor nevezhető akadálymentes weboldalnak.

 

Az infokommunikációs akadálymentesítésről pár gondolat

Az infokommunikációs akadálymentesítés jelentése, hogy az érzékszervi fogyatékkal élők számára is egyértelmű tájékoztató-irányító rendszerekkel jelezzük a különféle fontos információkat. Weboldal esetében fontos lehet például a navigáció e tekintetben.

Ne bonyolítsuk túl a dolgokat, felesleges ingerekkel elárasztva a user-t. Ez természetesen valamennyi olvasót segíti.

Nagyon hasznos, ha a weblapodra tévedve pár másodpercen belül egyértelművé válik, hogy mivel foglalkozol. Nagyjából ennyi időd van, hogy meggyőzd az olvasót, hogy érdemes elolvasnia a honlapodat. Ez szintén mindenkire igaz. Ehhez egy megfelelő címre van szükség. A cím adja el a további tartalmat.

Azonban a grafika, illetve képek segítségével is operálhatunk, mert egy kép többet ér ezer szónál és azonnal megvilágítja a lényeget. Sőt, különféle érzelmeket is kelthet bennünk.

Ha jelenleg nem akadálymentes honlappal rendelkezel, ne aggódj. A sok tartalomból kiszórható a felesleg és így szöveg szinten is letisztult weblappá alakíthatod át a weboldaladat.

 

Hivatalos honlap akadálymentességi tanúsítvány

Jelenleg nincs az Európai Unióban olyan akkreditált és független tanúsító szervezet, mely igazolást állítana ki akadálymentes weboldal megfeleltetése kapcsán. Ehhez megfelelő jogi szabályozásra lenne szükség. Létezik a WCAG szabvány, erről lehet nyilatkozni a honlap tulajdonosának, de ez nem kötelező.

Azonban a közszférában tevékenykedő szervezetek honlapjain kötelező az Akadálymentesítési nyilatkozatot közzétenni, ezt többek között a 305/2005. (XII. 25.) Kormány Rendelet szabályozza.

Léteznek kimondottan megfelelő végzettséggel rendelkező akadálymentes weboldal készítésével foglalkozó szakemberek, akik első lépésben felmérik az általában multi cégek által üzemeltetett, illetve közszférában működő honlapot egy audit keretein belül és ez után segítenek megváltoztatni a honlapot.

Nyilván egy kisebb cég esetében egyszerűbb, gyorsabb és költségkímélőbb megoldás lehet egy WordPress honlap létrehozása erre a célra vagy meglévő oldal esetén a megfelelő plugin beállítása.

Keresztes Attila

Keresztes Attila

Weblapsuszter

MI (mesterséges intelligencia) működtetését tanulmányozva több, mint 10 éve WordPress rendszerrel foglalkozunk. Nem működik WordPress weblapod, webshopod? Vírusmentesítésre, karbantartásra vagy akár különleges továbbfejlesztésre van szükséged? Esetleg új, prémium minőségű honlapot szeretnél, amire büszke lehetsz és kiemel a konkurencia közül? Keress bátran és mondd el mit szeretnél pontosan.