Mi számít profinak? Ha az ügyfél nem ért hozzá, honnan fogja tudni, hogy tényleg profi weboldal készítésre kapott árajánlatot? Esetleg valamit rá akarnak tukmálni, amire nincs is szüksége? Ha grafikai sablont tesznek fel az új honlapra és a support nem megfelelően működik/nem elérhető/megszűnik, akkor az egész honlapot később akár újra kell csinálni. Ha nagyon belassítja az oldalt, akkor szintén ugyanez szavatolható. Ezért legyünk körültekintőek és a részleteket is vizsgáljuk meg a hangzatos profi honlapkészítés elnevezés mögött.
Többféle honlap technológia ár rendelkezésre
Általában egy fajtában szokott egy szakértő elmélyedni. Ezért ezt fogja ajánlani. A saját érdeke miatt. Én meg azt mondom nézzük az ügyfél érdekeit, mert ha ő elégedett, akkor mi is azok leszünk.
Régen egyedi fejlesztésű honlapok voltak.
Minden esetben a 0-ról kellett mindent lefejleszteni, elkészíteni a honlapot. Ez ma is létezik, de lassú és drága. Ráadásul nincs az ügyfélnek általában admin felülete, ezért nem tudja az oldalt szerkeszteni. Ki van szolgáltatva időben, árban, megbízhatóságban a weblapfejlesztőnek a honlap elkészítése után is, a karbantartással együtt.
Sok weblapprogramozó nem szívesen veszi át más alkotását, felelősséget vállalva más munkája után. Ha azonban valami speciális dologra van szükségünk, például egy számlázó szoftvert szeretnénk gyártani online, akkor egyedi fejlesztésben érdemes gondolkodni.
Vannak bérelhető webáruházak, ahol szigorúan ellenőrizve, nem nyúlhat akárki bele a fejlesztésbe és havi díj fejében jár a tárhely szolgáltatás, karbantartás és egyes funkciók.
Kérdés, hogy ha az adott funkció még nem létezik, akkor mennyi ideig kell rá várni, el fog-e készülni? Természetesen magát a webshopot nem tudjuk máshová vagy más rendszerrel futtatni. Ha rövid távon kísérlet gyanánt indítanánk egy egy webshopot, akkor ez jó megoldás lehet.
Idővel létrehozták a nyílt forráskódú rendszereket, hogy ezeket a problémákat megszüntessék. Ezek teljesen átláthatók, így ingyen megkapjuk a motort, amit több ezren fejlesztenek folyamatosan, az admin felülettel együtt.
Nem kell hozzá programozónak lennünk, anélkül is tudjuk profi weboldalunkat javítani, fejleszteni, ha tanulmányozzuk a témát. Ráadásul ingyenesen kész funkciók is elérhetőek, sőt a grafikai megjelenés elemei is. De általában érdemes megvásárolni a professzionális, egységes arculattal rendelkező grafikai sablonokat és egyes funkciókat, mert ezekre több esély van, hogy folyamatosan fejlesztik, frissítik és ügyfélszolgálattal is rendelkeznek.
Megjelent a Joomla, Drupal, de a legnagyobb népszerűségre a WordPress tett szert. A világon a honlapok nagy része ezzel a motorral épült fel. Több, előre elkészített elem áll rendelkezésre és ebből szinte bármit ki lehet hozni. Ezt használják hírportálok, egyetemek, közintézmények, tv társaságok, például a TV2, BBC, Fehér Ház, Harvard Egyetem.
A WordPress funkciói közé tartozik a blogolás, de emellett normál honlapként is funkcionál és webshopot is lehet belőle készíteni. Tulajdonképpen bármelyik funkciót, vagy akár az összeset is felhasználhatjuk.
Az ingyenes WordPress motort alapul vehetjük és a testerszabásért cserébe fizetünk a WordPress webfejlesztőnek. Ő pedig megvásárolja a szükséges pluginokat (bővítményeket), hogy profi webáruház készítésbe kezdjen, de természetesen honlapot is elkészíthetünk segítségével. És az is elképzelhető, hogy nemigen lesz szükség fizetős elemekre. Bár profi webshop készítés esetén szinte biztos, hogy ezekkel számolnunk kell, például a bankkártyás fizetés miatt, mely funkció ingyen nem érhető el, ráadásul a banknak is fizetni kell jutalékot minden tranzakció után.
Arra is van lehetőség, hogy a WordPress alapmotort vegyük alapul és azt kiegészítsük egyedi fejlesztéssel. De kész, egyedi funkciókat magában foglaló pluginokat vagy grafikai sablont is választhatunk.
A megjelenést grafikus megtervezi, de előregyártott grafikai sablonok is elérhetőek
Dönthetünk úgy a profi weblap készítést megrendelve, hogy először a webdizájnerrel együtt megtervezzük a honlapot. Lehet konkrét elképzelésünk, vehetünk példákat más honlapokról ötlet gyanánt, de az sem baj, ha nem tudjuk mit szeretnénk pontosan. Arra is volt már példa, hogy csak néhány szín, egy fénykép, vagy ikon áll az ügyfél rendelkezésére a honlapkészítés ötletét illetően. Semmi baj.
Ha tényleg profi weblapban gondolkodunk, akkor az első utunk a marketingeshez vezessen. Ha megvan a piaci rés és a technológia a termékünk vagy szolgáltatás kapcsán. Ezután a grafikus egységes, letisztult arculatot tervez, melynek része a logó. A profi weboldal tervezésnek ez a menete.
Megállapodunk abban, hogy a webdizájner hány tervet készítsen el és kiválasztjuk közüle azt, amelyik a legjobban tetszik. Ezután a WordPress weblapfejlesztő elkészíti a honlapot. Ehhez azonban azt is tudni kell, hogy konkrétan hány aloldalról és milyen funkciókról beszélhetünk. Szükség lesz a tartalomra, szövegre, megvágott képekre stb. Érdemes harcedzett szövegíróval dolgozni.
A másik megoldás pedig az, hogy a grafikai tervezés helyett előre elkészített grafikai sablont vásárolunk meg. Ez természetesen alakítható és így a grafikai tervezés árát megspóroljuk, bár logóra így is szükség lesz. Ezeket a grafikai sablonokat, amin szinte minden megváltoztatható, nagy tudású webdizájner szakemberek készítik el a jelenlegi trendeket figyelembe véve.
Mit tartalmaz a profi weboldal készítés?
Ezeket tisztázzuk le előre. Admin felületet, reszponzivitást (mobilbarát)? Ez alap. Az ára egyértelmű. De valóban egy nyelvet beszélünk a honlapkészítő céggel? Olcsón dolgozik, így lehet, hogy rossz tanácsot fog adni ingyen és hónapok múlva derül ki, hogy rosszak az alapok és nem megfelelő terv alapján épült fel a honlap? Nem ért a webfejlesztéshez, csak egyszerű sablonokból tud honlapot építeni, így ha probléma merül fel, akkor nem fog tudni segíteni? Ez webdizájnereknél is előfordul, amivel nincs probléma, ha ezt elmondják előre.
Hiszen az egy másik szakma. A webdizájner nem webfejlesztő. De az nem mindegy, hogy miután elkészült a honlap, ki fog segíteni, ha gond lesz vele, vagy ki fogja karbantartani.
A WordPress honlapok nyílt forráskődúak, így a biztonság kialakítása létszükség. Ezt tartalmazza az árajánlat? A kötelező GDPR rendelet alapján a cookie sáv megjelenítése benne van a profi honlapkészítés árában? A túl sok plugin nem fogja belassítani az oldalunkat? Rendelkezésre áll a wedizájn, tartalom, szöveg, képek a szakszerű marketingterv alapján?
Hogyan tudjuk más versenyzővel összehasonlítani a honlapkészítés árajánlatát, ha nem értünk hozzá és egyes részletek nincsenek kifejtve?
Ne kérjünk be honlapkészítésre túl sok árajánlatot
Azt semmiképpen sem javaslom, hogy ezt kompenzálva bekérünk 2 sorban 20 helyről árajánlatot.
Ebből biztos, hogy nem lesz profi weboldal készítés. Ezek a honlapok szoktak az asztalunkon landolni, tele hibával. Megpróbáljuk megjavítani, tovább fejleszteni, hogy ne kelljen még egyszer az ügyfélnek az új honlapkészítés árát megfizetnie.
Ha 20 helyre elküldve, 2 mondatban leírjuk, hogy honlapot szeretnénk, akkor nem fogunk mindenkitől ajánlatot kapni. Mert ilyenkor általában csak az ár alapján döntenek az emberek és az összes többi fontos tényezőt figyelmen kívül hagyják. Egy nyelvet beszélünk, honlap javításához, karbantartásához is ért-e a WordPress fejlesztő? Megbízható? Jók a referenciái, ismeri a naptárat? Tényleg azt akarja eladni, amire szükségünk van, vagy valamilyen csomag megoldásban gondolkodik és mindenkinek 3 lehetőség közül kell választania? Egyes esetekben ez lehet jó megoldás. Szakszerű tanácsadásban is tud részesíteni minket? Stb.
Érdemes inkább alaposan végiggondolni, hogy mit szeretnél. Megnézni néhány honlapkészítő cég honlapját. Kiválasztani a legszimpatikusabbat és velük mindent átbeszélni. 15-20 ajánlat esetén nem fogsz már emlékezni a részletekre. Ráadásul a pár órás ingyen munka árát, ami az árajánlat elkészítésével jár, szintén bele fogják az árba kalkulálni. Tehát nem az a fő szempont, hogy ingyen legyen a tanács, hanem, hogy jó legyen.
Összefoglalva, gondoljuk végig, hogy pontosan mit szeretnénk és ha elakadtunk, kérhetünk segítséget webfejlesztőtől. De ne két sorban intézzük el a dolgot, mert egy profi weboldal készítés összetett dolog, nem lehet ez alapján árat adni. Közös alkotói folyamat. Ráadásul nincs két egyforma projekt. Néhány cég honlapját nézzük meg és akik szimpatikusak, azokkal vegyük fel a kapcsolatot. Ne csak az árakat nézzük, hanem az összes egyéb értéket is. Hosszú távon gondolkodva, így tudunk jó döntést hozni.